2022-09-11 XXIV Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-11 XXIV Niedziela zwykła

HOMILIA

Niedziela, XXIV Tydzień zwykły, Rok C, II

(Łk 15, 1-32)


Czy wszyscy?

W 1937 roku miała miejsce premiera animowanej kreskówki Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków opartej na niemieckiej bajce braci Grimm pod tym samym tytułem. W wersji oryginalnej krasnoludki nie miały imion; nadała im je wytwórnia Walta Disneya w trakcie realizacji filmu. W wolnym tłumaczeniu byli to Mędrek, Gburek, Apsik, Wesołek, Śpioch, Gapcio i Nieśmiałek. Chociaż różnili się tak bardzo temperamentami i zachowaniem zawsze stanowią sympatyczną grupę, w której wszyscy mają swoje miejsce i nikt nie wydaje się tam niepotrzebny lub zbyt trudny do przyjęcia. Wszyscy razem – niezależnie od warunków – zgodnie pracują każdego dnia i utrzymują zgodę i porządek w domku. Film wzbudza do dziś wiele sympatii i bywa ponownie realizowany już w fabularnych albo animowanych wersjach.

Data powstania tej „formacji fantastycznych istot” jest może odległa, to prawda. Ale przesłanie jest do dzisiaj bardzo jasne: nawet z tak wielkimi różnicami charakteru da się tworzyć wspaniałą grupę osób.

Chyba dla współczesnych rodzin najlepiej odwzorowuje taką społeczność bajka Smerfy, chociaż inspiracją tej kreskówki jest belgijski komiks z debitem w 1958 roku. Tutaj również są jasno określone postaci: Papa Smerf, Smerfetka, Ważniak, Śpioch, Ciamajda, Osiłek, Łasuch, Maruda, Zgrywus, Laluś, Malarz, Poeta, Pracuś, Architekt, a najczęściej używanym słowem zastępującym wszystkie czasowniki, przysłówki, przydawki i przymiotniki jest „smerf-coś-tam-coś-tam”. Idea jest ta sama: duża kolonia ok. 100 smerfów żyjących w pięknej zgodzie niezależnie od ogro-oooooo-mnych różnic charakterów.

Tyle w bajce. A w praktyce życia w świetle Ewangelii? W życiu jest nawet lepiej!

Przypowieść o Synu Marnotrawnym już dawno nazywa się przypowieścią o Ojcu Miłosiernym. Ale powinna być nazwana Przypowieścią o Ojcu Super-Miłosiernym. Dlaczego? Ojciec ma dwóch synów. Dajmy na to, że jeden to chyba Zgrywus, a drugi to na pewno Maruda. Obaj są kochani przez Ojca jednakowo i przez cały czas. Ojciec rozmawia i z jednym i z drugim synem w bardzo poważny sposób, nie ulegając wcale emocjom: nie złości się i nie wypomina Zgrywusowi zmarnowanego czasu i pieniędzy, a Marudzie cierpliwie tłumaczy, że Zgrywus powracając do domu sprowokował okazję to nadzwyczajnego celebrowania, do którego Ojciec zaprasza wszystkich, a przede wszystkim Marudę.

Przypominam, że przypowieść zaczyna się od słów: W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Czyli przychodzili do niego wszystkie rodzaje Krasnoludków i Smerfów.

Jeżeli chodzi o mnie, to widzę w sobie każdego z nich: od Ciamajdy począwszy, a na Ważniaku skończywszy. Nawet Papy Smerfa i Smefetki mogę się w sobie doszukać. A z krasnoludków to chyba chciałbym być tylko Śpiochem.

Ale przy takiej zachęcie i przykładzie „celników i grzeszników” z Ewangelii mam to gdzieś, kim mnie ludzie widzą.

Ja potrzebuję przybliżać się, iść do Niego, Jezusa, aby Go słuchać… Może coś z Jego słów do mnie kiedyś dotrze…

——————————-

ks. Karol Porczak MS – proboszcz w St. Ives (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >