2022-09-10 Sobota, XXIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-10 Sobota, XXIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XXIII Tydzień zwykły, Rok C, II

(Łk 6, 43-49)


Budować na Skale

Św. Paweł ukazuje nam swoją postawę wobec osoby Jezusa Chrystusa. To prawda, On jest zbawicielem całej ludzkości, przyszedł dla Żydów i dla Pogan, bo przyszedł zbawić grzeszników. Słowa Apostoła : “spośród których ja jestem pierwszy”, można odczytać jako wyznanie grzechu prześladowania Kościoła, w czym Szaweł był przodujący, ale też w sensie, że zbawienie przyniesione przez Jezusa Chrystusa, Paweł przyjmuje najpierw dla siebie. Zanim zaczął je głosić innym to samego siebie oddał Chrystusowi. Pod Damaszkiem nie zwlekał z pytaniem w którym wyraził swoją gotowość : “Panie co mam czynić?

Budować na Słowie Chrystusa

Owszem, wykonujemy dobre czyny, ale czy my jesteśmy dobrzy? To już zależy od tego, jaka jest nasza motywacja, co mamy w sercu. Czy jest w nim miłość? Czy robimy coś, bo chcemy pokazać innym swój status społeczny, czy dlatego, że chcemy pomóc? Czy tylko cytujemy Ewangelię, czy też żyjemy nią na co dzień? Czy współpracujemy z Bogiem, czy jesteśmy Mu wierni? Czy pracujemy nad tym, aby pozbyć się złych nawyków? Na jakich wartościach się opieramy?

Natura i łaska

Wszystkie stworzenia zachowują się zgodnie ze swoją naturą : drzewo zdrowe, drzewo chore, pies, pory roku… Każda rzecz stworzona zachowuje się zgodnie ze swoją naturą otrzymaną od Stwórcy. Pies szczeka a nie miauczy, żeby dać prosty przykład. My również działamy zgodnie z ludzką naturą. Jednak nasza natura jest bardziej złożona od istot niższych. Natura nasza została naznaczona skłonnością do złego, ale równocześnie jest zdolna przyjąć łaskę, pomoc Bożą i z nią współpracować. Człowiek może czynić rzeczy wielkie, wspaniałe i jednocześnie jest skłonny do złego.

Nasz grzech to nie jest przypadek: zepsuty owoc pochodzi z drzewa chorego. W odróżnieniu od drzewa, my, ludzie mamy możliwość wyboru kierunku życia i jego moralnej jakości. Możemy nasze życie budować na solidnych fundamentach, angażować się w dobro, poszukiwać Boga, słuchać Jego Słowo i według niego żyć.

Słowo fundamentem

Budować na solidnym fundamencie, to nie tylko słuchać biernie co Pan Bóg mówi w swoim Słowie. Jego Miłość oczekuje mojej odpowiedzi. Ile razy Jezus Chrystus nam mówił : “przyjdzcie do Mnie”, “słuchajcie Mnie i chciejcie zrozumieć”, “czyńcie to co mówię”… Pan Jezus ukazuje nam postawę tego kto spełnia Jego Słowo i tego, który pozostaje na słuchaniu tylko. Nasza wiara domaga się czynnej odpowiedzi z naszej strony. Zdrowie naszego życia duchowego wymaga naszego zaangażowania. Bez decyzji, bez współpracy z łaską Bożą nie ma owocu życia chrześcijańskiego.

Prośmy Pana, aby nas chronił swoim Słowem od wiatru, wpływu mentalności świata, który powoduje erozję wiary, zaufania Bogu: Wspomagaj mnie, Panie Twoim Duchem, abym wierzył i żył tym przekonaniem, że miłość prowadzi do czynu, że kochać to działać a nie tylko odczuwać, doznawać.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >