2022-09-09 Piątek, XXIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-09 Piątek, XXIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XXIII Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Piotra Klawera, prezbitera

(Łk 6, 39-42)


https://pixabay.com/pl/photos/

Przewodnictwo

Miniprzypowieść o ślepcu prowadzącym innego ślepca była dość powszechnie znana w starożytności, ale w Palestynie czasów Jezusa nabierała szczególnego znaczenia. W tym ubogim w wodę regionie jej poszukiwanie lub próby gromadzenia w ziemi zostawiły liczne pułapki. Nawet dla człowieka wyraźnie widzącego wędrówka, zwłaszcza nocą, była wyzwaniem cóż dopiero dla ślepca. Jezus przywołuje obraz ślepca pretendującego do bycia przewodnika innego ślepca w kontekście mowy do swoich uczniów. Właśnie powołał dwunastu i mówił im o miłości do nieprzyjaciół i o tym, że źródła tej miłości powinni szukać w sobie. Życie uczniów Jezusa nie jest odgrywaniem się na innych, którzy wyrządzili mu krzywdę, ale rozdawanie miłości, której źródło jest w Bogu.

Ten zaproponowany przez Jezusa sposób patrzenia na świat jest tak nienaturalny dla człowieka, że wymaga przewodnika. Jezus proponuje swoim uczniom zupełnie nieznaną drogę. Dlatego potrzebują oni przewodnika. Najpierw Jezusa zaprosił swoich uczniów do miłości, teraz podkreśla, że nikt oprócz Niego nie potrafi ich do tej miłości doprowadzić. Tylko On ma jasny wzrok, który pozwala widzieć przeszkody. Tylko On zna drogę. Tak, jak kiedyś Bóg prowadził lud wybrany przez pustynię, tak teraz Jezus chce prowadzić swoich uczniów.

Kiedy uświadomimy sobie dodatkowo, że centralnym tematem Ewangelii wg św. Łukasza jest droga Jezusa do Jerozolimy, w której ma być ukrzyżowany, możemy jaśniej zdać sobie sprawę ze znaczenia tego nauczania Jezusa. Mimo naszych dobrych chęci i wielu prób musimy uznać, że relacje łączące nas z naszymi bliźnimy bliższe są egoizmowi niż bezwarunkowej miłości. Często wykorzystujemy obecność innych dla własnych, egocentrycznych potrzeb. Porównujemy się bądź staramy się korygować ich życie udowadniając, że nasze jest bardziej wartościowe. Jezus pokazał nam cel i pokazał, że sami do niego nie dotrzemy, że potrzebujemy poddać się Jego przewodnictwu.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >