2022-09-06 Wtorek, XXIII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-06 Wtorek, XXIII Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, XXIII Tydzień zwykły, Rok C, II

(Łk 6, 12-19)


Sprawiedliwość za wszelką cenę?

Klasyczny cytat z polskiego już legendarnego tryptyku o Kargulu i Pawlaku, przy wręczaniu dwóch granatów przeciwpiechotnych: „Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie!” to wykładowa każdego pierwszego poruszenia serca gdy jesteśmy niesprawiedliwie potraktowani. Po prostu chcemy dochodzić sprawiedliwości. Ale jest taka postawa zupełnie przeciwna zaleceniu Jezusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; nadstaw drugi policzek; idź dwa tysiące, zamiast tysiąca kroków; oddaj i płaszcz, gdy zabrano ci suknię”.

Nie dziwi więc bardzo mocny język użyty przez świętego Pawła w stosunku do Koryntian: to przechodzi ludzkie pojęcie, że chrześcijanie idą do sądu, aby świeckie prawo – oparte głównie na logice i poczuciu przyzwoitości obywatelskiej zahaczonej o tradycję i autorytety – decydowało o sprawach, które oparte są o pokorę, krzyż, i troskę o zbawienie drugiego człowieka. Troskę przede wszystkim o własne zbawienie, w którym jedyna godziwa sprawiedliwość, którą dopuszcza na nas Bóg to cierpienie, starość i śmierć jako lekarstwo i środek naprawczy za nasze nieposłuszeństwo rajskie odziedziczone po Adamie i Ewie.

To w tym liście Paweł wymienia ludzkie postawy oparte na dochodzeniu swoich praw bezwzględnie egzekwowanych aż do uzyskania pożądanego efektu. I po co? Tylko po to, aby przyjemnością zabić sumienie i zapomnieć o cierpieniu i bólu. Chociaż na chwilę… A tu chwilka do chwilki i życie się skończy i każdy stanie przed Bogiem i musi odpowiedzieć na pytanie: „Wiesz, do czego jesteś powołany?

Do takich ludzi Jezus posyłał, posyła i będzie posyłał swoich uczniów.
W dzisiejszej Ewangelii jest przypomniane ich przywołanie – po swojej własnej całonocnej modlitwie – i wybraniu spośród nich tylko dwunastu. To na nich spocznie później ciężar odpowiedzialności duszpasterskiej, ale też wybranie do przeżywania największych tajemnic w intymności i bliskości z Panem.

Jezus wybrał też Judasza, nazwał go Apostołem i Judasz tym apostołem był. Dzisiejsze Słowo Pańskie jednak dodaje komentarz do osoby Judasza: to ten, który STAŁ się zdrajcą.Judasz zdrajcą od początku nie był. Ja i ty w zamyśle Bożym grzesznikami nie byliśmy. My się nimi stajemy, i to od razu w momencie poczęcia.


Może dobrze sobie przypominać tę prawdę, że nawet, gdy już w pierwszym momencie naszego istnienia STAJEMY się grzesznikami to w oczach Bożych nimi do końca nie jesteśmy, bo jak mówi dzisiejszy refren psalmu: „Pan w swoim ludzie upodobał sobie”. Tak, umorusani jesteśmy grzechem od samego początku, ale grzech nie stanowi naszej istoty. Naszą istotę stanowi Piękne Stworzenie Boże, które STAJE się grzesznym, nie będąc nim w zamiarze Bożym. Bo Bóg nie zaplanował dla nas ani grzechu pierworodnego, ani żadnego innego.

My jesteśmy stworzeniami RAJSKIMI, NIEBIAŃSKIMI. To nasz naturalny stan. To, czym się stajemy po drodze, nie przeszkadza Bogu nas kochać i oczyszczać…
… kiedy tylko zechcemy.

——————————-

ks. Karol Porczak MS – posługuje w Peterborough, Anglia

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >