2022-09-02 Piątek, XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-02 Piątek, XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XXII Tydzień zwykły, Rok C, II

(Łk 5, 33-39)


Nowa treść wymaga nowych form.
G. Dehn

Nowość nauki Jezusa

Bardzo obrazowa i bogata w treść jest dzisiejsza perykopa. Zatrzymajmy się nad jej elementami, na które kładzie nacisk Jezus.

Post

Przed laty, podczas adwentu, byłem na obiedzie w restauracji lotniskowej w Budapeszcie w towarzystwie dwóch księży z Polski i dwóch osób świeckich – Hiszpanki i Włocha. Kiedy przyszedł kelner, jeden z księży poprosił tylko o herbatę, co wywołało ogólne zdziwienie.
– Dlaczego ksiądz nie zamówił nic do jedzenia? – zagadnęła Hiszpanka.
– Bo ja poszczę – padła nieśmiała odpowiedź.
– Co? – nie kryła zdziwienia kobieta – W adwencie ksiądz pości?
Nastąpiło głębokie milczenie…
Ale ja wiedziałem, dlaczego pości. Wcale nie dlatego, że to okres adwentu, ale dlatego, że był w wielkim kryzysie. Był w sytuacji, o której mówi dziś Jezus: „Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć”. Trudna historia, którą przeżywał ten ksiądz, zabrała mu Pana Młodego, zabrała mu Jezusa. Ten post to była niczym gleba, z której wyrastała jego tęsknota, jego pragnienie, jego marzenie, aby było jak kiedyś, żeby było wesele… To był post uzasadniony.
Kiedy spotykamy się teraz, po latach, pijemy wino! Oto czas wesela, czas radości – bez znaczenia jest wtedy czas… Nie ma znaczenia, co czynią uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów, bo uczniowie Jezusa nie poszczą! Jesteśmy z Jezusem, dlatego jest święto!!!

Nowe wino i nowe bukłaki

Tam, gdzie wkracza miłość Boga, wszystko staje się nowe, wszystko jest przemienione. Właśnie wtedy można powtórzyć za Jezusem: oto nowe wino i nowe bukłaki.
Józef, od kiedy go poznałem pił, a pił nie byle jak, ale jak przysłowiowy szewc. Trwało to aż do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Właśnie wtedy Józef przyszedł słuchać katechez dla dorosłych. Kiedy usłyszał kerygmat, że Bóg go kocha takim, jakim jest, wszystko się zmieniło…
Ten stary bukłak, którym był od lat, który napełniał się starym winem, nagle Jezus uczynił nowym bukłakiem i wlał w nie nowe wino! Bo nowe wino potrzebuje nowych bukłaków. Jezus wiedząc, że miłość, którą otrzymuje Józef, potrzebuje nowych bukłaków, dokonał czegoś, co dla jego żony i jego dzieci było niemożliwe – uczynił go nowym bukłakiem.
Lanza del Vasto, włoski filozof, poeta, artysta i lider europejskiego ruchu walki bez przemocy, europejski uczeń Mahatmy Gandhiego powiedział: „Cóż nowego może się przydarzyć staremu człowiekowi?” Józefowi, „staremu człowiekowi” przydarzył się cud: jego życie stało się nowym bukłakiem napełnionym młodym winem!

Łata

Nam księżom trudno być posłusznym Kościołowi. Benedykt XVI w jednej z katechez powiedział, że w duszpasterstwie nie musimy szukać nowości, wystarczy przyjąć to, co Duch Święty tchnął w Kościele i być temu posłusznym.
Po Soborze Watykańskim II Duch Święty zrodził wiele wspólnot, ruchów i dzieł ewangelizacyjnych a Kościół wezwał, aby te rzeczywistości przyjąć i pokornie posługiwać im według zamysłu inicjatorów. Tymczasem wielu księży próbuje te nowe „łaty z surowego sukna” przyszywać do starego ubrania. Nie potrafi się zgodzić na nowy typ parafii.
Św. Hilary komentując ten fragment Ewangelii zauważa, że „Człowiek stary nie może przyjąć nowych rzeczy, jeśli sam nie stanie się nowy!” To jest wyzwanie dla nas, duszpasterzy! Nowość Chrystusa wymaga nowej mentalności. Potrzebuje naszego nawrócenia.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >