2022-09-01 Czwartek, XXII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-01 Czwartek, XXII Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, XXII Tydzień zwykły, Rok C, II

(Łk 5, 1-11)


Odwagi, wypłyń na głębię

Pamiętam kurs na ratownika wodnego na Solinie. Byłem już klerykiem 2 roku w seminarium. Pływaliśmy po zalewie i uczyliśmy się techniki ratowania tonących. Byliśmy na kajakach a niektórzy pływali i ćwiczyli różne chwyty jak podpływać do kogoś, kto tonie, aby samemu nie dać się wciągnąć pod wodę. Miałem świadomość, że do dna jeziora jest około 50 metrów. Trochę się bałem, przyznaję. Głębina robi wrażenie. Uczy pokory, pyta o bezpieczeństwo, szuka oparcia w drugim człowieku, woła o zaufanie, o wiarę, że nic mi się nie stanie.

A dziś słyszę słowa: „Wypłyń na głębię”. To już nie instruktor i trener w jednej osobie, który każe mi pływać po jeziorze solińskim i czuwa nade mną, bym nie utonął. Ale to Jezus, Zbawiciel świata, który mnie powołał do innej służby „ratunkowej”. Wie, że jestem słaby, że nie umiem dobrze „pływać”, że nie znam tego, co mnie czeka, że… itp. A jednak mnie posyła i zapewnia: „Nie bój się. Wypłyń na głębię. Zaufaj mi. Zarzuć sieci. Resztę zostaw już mnie”.

Jak mam rozumieć głębię? Z jednej strony to coś nieznanego, potężnego, coś co mnie przerasta, onieśmiela, przekracza moje możliwości. To ten świat, w rozumieniu św. Jana, zawładnięty przez szatana. Woda, głęboka woda, to obraz śmierci. Po wodach śmierci nie da się chodzić bez Boga. Ale On ją przeszedł, pokonał i zwyciężył. I zaprasza mnie do tego samego.

Z drugiej strony, głębia zaprasza do szukania Prawdy, do pogłębiania tego, za co warto życie dać; tego, co naprawdę jest skarbem, drogocenną perłą. Na ulicy leżą tylko śmieci, prawdziwego piękna i wartości trzeba szukać wytrwale, i umieć sprzedać wszystko co mam, by to osiągnąć.

Życie dane mi od Boga to najpiękniejsza przygoda a stawką jest szczęśliwa wieczność. „Chyba” warto, prawda?

Panie Jezu, dzięki za to Twoje zaproszenie na wypłynięcie na głębię mojego życia. Nie bałem się pływać na Solinie, więc nie boję się i tego Twojego zaproszenia. Bądź ze mną i daj mi łaskę wiary i ufności, że Ty wciąż nade mną czuwasz i że tak naprawdę nic mi się nie stanie”. Amen.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz w Czechach, Bozkov

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >