2022-01-05 Środa, I Tydzień po Narodzeniu Pańskim Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-01-05 Środa, I Tydzień po Narodzeniu Pańskim

HOMILIA

Środa, I Tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok C, II

(J 1, 35-42)


Atomizacja kontra ewangelizacja

Historia powołania pierwszych uczniów Jezusa jest kontynuowana również w dzisiejszej Ewangelii. O powołaniu Natanaela poznajemy wiele szczegółów. Później brak jest wzmianek o nim. Dopiero po Zmartwychwstaniu ewangeliści Marek i Mateusz wspominają Bartłomieja, który jest prawdopodobnie tą samą osobą co Natanael.

Dużo do myślenia daje – jak bardzo ważne w opisie pozyskiwania ludzi dla Chrystusa są u św. Jana międzyludzkie relacje. Jeden znajduje drugiego i przyprowadza go do Jezusa – mimo wątpliwości rodzących się z uprzedzeń. Ale najbardziej decydującym o pozostaniu uczniem Jezusa jest ostatecznie fascynacja Jego osobą. To spotkanie z Nim może w nas wzbudzić zaufanie i wiarę, że On jest Nauczycielem (Rabbi), Synem Bożym, Królem Izraela.

Doświadczani w ostatnich dwóch latach lockdow`nami, kwarantannami, pracą i nauką zdalną (online) podlegamy w zastraszającym tempie procesowi atomizacji – a to, tak bardzo utrudnia ewangelizację. Jak bardzo cierpią na tym międzyludzkie kontakty. Nic nie zastąpi spotkania w cztery oczy, uścisku ręki, wyrazu twarzy odzwierciedlającego nasze emocje. To najlepszy sposób i okazja, by kogoś zainteresować, przekonać, wzbudzić w nim wiarę, by doświadczać naszego człowieczeństwa i w nim wzrastać.

Janowy opis powołania Filipa i Natanaela zachęca nas, by wszystkimi dostępnymi nam dziś środkami i sposobami dzielić się z innymi naszym doświadczeniem spotkania z Jezusem, bo tylko w Nim odnajdujemy prawdziwego i jedynego Nauczyciela, Króla i Boga.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – proboszcz w Burgkirchen (Niemcy)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
10
LUT
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

18
LUT
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

  Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

11
MAR
Rekolekcje o Miłosiernym Ojcu

... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Nie wezwano cię, byś wypełnił zadanie do końca, jednak nie wolno ci się przed nim uchylać.”
(Rabbi Tarfon)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >