2021-10-10 XXVIII Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-10 XXVIII Niedziela zwykła

HOMILIA

Niedziela, XXVIII Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 10, 17-30)


https://pixabay.com/pl/photos/

NASZE POMARAŃCZE

Afrykanie mają prosty sposób łapania smakowitych małpek… Używają orzecha kokosowego, który przecinają na pół. W jednej części robią otwór na tyle duży, aby zmieściła się łapka zwierzęcia, w drugiej umieszczają większą niż ten otwór pomarańczę, za którą małpki szaleją. Potem łączą dwie połówki orzecha i przywiązują do drzewa, a sami chowają się w pobliżu. Gdy małpka włoży łapkę w otwór i zaciśnie ją na pomarańczy, nie może już wyciągnąć jej z powrotem. Ciągnie i ciągnie, ale nie zdaje sobie sprawy w jakim jest niebezpieczeństwie. Jedyny sposób na uratowanie życia to porzucenie pomarańczy i ucieczka, ale małpka jest zbyt chciwa: chce pomarańczy i wolności jednocześnie. Gdyby małpka mogła się modlić, to zawołałaby: Boże, uratuj mnie, ale nie każ mi się wyrzec pomarańczy!

To zapewne brzmi i strasznie i zabawnie, ale wielu z nas tak się może modli do Boga. Tak też modlił się człowiek z dzisiejszej Ewangelii: Daj mi Panie życie wieczne, ale nie każ mi pozbywać się moich bogactw.

Może myślisz: co za szaleństwo! Człowiek powinien mieć więcej mądrości niż małpka…! Lecz prawda jest taka, że wszyscy skłonni jesteśmy, aby mocno trzymać się dóbr tego świata nawet, jeśli jesteśmy w niebezpieczeństwie utraty życia wiecznego. Czy to pieniądze, czy sukcesy lub bogactwa wydają się wiele z góry obiecywać! Lecz jeśli nie ma Boga na pierwszym miejscu, wcześniej czy później te dobra stają się jak kamień młyński u szyi: ciągną w dół i topią w różnych kłopotach i udrękach.

Ile razy narażamy nasze wieczne życie dla dóbr tego świata? A gdy osiągamy bogactwo tego świata odkrywamy, że wcale tego nie chcieliśmy albo że wcale nie jesteśmy szczęśliwi.

Jak często nie rozumiemy, że dobro zaproponowane przez Jezusa naprawdę jest ważniejsze i lepsze niż wszystkie dobra tego świata…

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
LIS
Rekolekcje kapłańskie I tura 2021

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 8 - 11... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

15
LIS
Rekolekcje kapłańskie II tura 2021

Zapraszamy na II turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 15 – 18... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
LIS
Rekolekcje Trzeźwościowe – 3

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Kolejne spotkanie 19 listopad... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Miłość Boga jest przedsmakiem nieba.”
(św. Jan Maria Vianney)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >