2021-10-07 Czwartek, XXVII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-07 Czwartek, XXVII Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, XXVII Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

(Łk 11, 5-13)


foto from https://pixabay.com/photos/

Wytrwałość w modlitwie

W dzisiejszej Ewangelii Jezus zachęca swoich uczniów do wytrwałości w modlitwie można nawet powiedzieć do pewnego natręctwa, jak to jest pokazane na przykładzie pewnego człowieka, przychodzącego o północy do swego przyjaciela, i proszącego o danie czy pożyczenie mu chleba. Prośba zostaje wysłuchana dzięki natręctwu tego człowieka.

Mamy wiele przykładów modlitwy wytrwałej czy natrętnej. Jednym z przykładów modlitwy natrętnej mamy w księdze Rodzaju w rozdziale 18. Jest to spór Abrahama z Bogiem o ocalenie Sodomy i Gomory. Abraham pragnie ocalić te miasta bo tam mieszka rodzina jego bratanka Lota. Abraham prosi Boga aby ocalił te miasta, jeśli Bóg tam znajdzie 50 sprawiedliwych. Bóg obiecuje nie dokonać zniszczenia, jeśli znajdzie się tam 50 sprawiedliwych. Abraham jednak ma wątpliwości i w kolejnych swoich próbach zmniejsza liczbę sprawiedliwych, najpierw o pięciu a potem o dziesięciu, aż w końcu dochodzi do dziesięciu sprawiedliwych. Bóg nie znalazł owych dziesięciu sprawiedliwych i miasta Sodomy i Gomory zostają zniszczone, jednak rodzina Lota zostaje ocalona przez Boga.

Innym przykładem modlitwy wytrwałej jest modlitwa św. Moniki, matki św. Augustyna. Św. Monika modliła się przez wiele lat często płacząc o nawrócenie jej syna, aby stał się chrześcijaninem. Nie tylko św. Augustyn stał się chrześcijaninem, ale później także został kapłanem i biskupem. Dzisiaj jest także uważany za jednego z ojców zachodniego chrześcijaństwa i ma tytuł doktora kościoła.

Dzisiaj także obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Dzięki modlitwie wytrwałej i natarczywej, wielu chrześcijan modlących się na różańcu, Bóg ocalił Europę XVI wieku konkretnie pod Lepanto 1571 roku przed inwazją morską wojsk tureckich Otomańskiego Imperium. Modlitwa różańcowa jest polecana wielu katolikom jako przykład modlitwy wytrwałej i natarczywej dzięki, której możemy wiele wyprosić u Boga przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Różańca Świętego.

——————————-

ks. Waldemar Śmiałek MS

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
LIS
Rekolekcje kapłańskie I tura 2021

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 8 - 11... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

15
LIS
Rekolekcje kapłańskie II tura 2021

Zapraszamy na II turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 15 – 18... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
LIS
Rekolekcje Trzeźwościowe – 3

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Kolejne spotkanie 19 listopad... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Miłość Boga jest przedsmakiem nieba.”
(św. Jan Maria Vianney)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >