2021-10-02 Sobota, XXVI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-10-02 Sobota, XXVI Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XXVI Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie świętych Aniołów Stróżów

(Mt 18, 1-5. 10)


https://pixabay.com/pl/photos/

Mesjańska godność

Po wielu znakach uczynionych przez Jezusa uczniowie zdobywali coraz głębsze przekonanie o Jego Mesjańskiej „godności”. Umieściłem ostatnie słowo w cudzysłowie, gdyż pokazuje ono pewne zniekształcenie w ich (i naszym!) postrzeganiu królestwa Bożego. Ogłaszane przez Jezusa królestwo uczniowie widzieli w jedynych znanych sobie kategoriach: wielkości i znaczenia. Być Mesjaszem oznaczało największy prestiż. Każdy kto znalazłby się w Jego otoczeniu mógł liczyć na podobny honor. Tymczasem Jezus stawia przed uczniami dziecko oznajmiając im, że bycie-bez-znaczenia jest jedynym kluczem do królestwa niebieskiego. Trzeba przyznać, że jest to lekcja, którą trudno nam pojąć aż do dzisiejszego dnia.

W naszym świecie (również chrześcijańskim) dużo jest postaw oznaczających szukania prestiżu. Hierarchia kościelna najczęściej postrzegana jest w kategoriach godności. W swoich wyobrażeniach posługę odpowiedzialnego we wspólnocie łączymy zazwyczaj z większym prestiżem. Również w małżeństwach do kłótni nie dochodzi bynajmniej z powodu tego, że ktoś chce więcej służyć. Myślenie uczniów z dzisiejszego fragmentu Ewangelii bardzo dobrze oddaje to, co niepokoi nasze serca. Ciągle pobrzmiewa w nich pragnienie, które jeszcze w raju wąż zaszczepił w Adamie i Ewie: być wszechmocnym, wielkim jak Bóg. Tymczasem pragnienie to jest napędzane lękiem przed byciem pomijanym i bezwartościowym. Żaden zaś człowiek nie może kochać lękając się (por. 1 J 4, 18). Jezus zwraca nasze oczy ku temu co małe i bez znaczenia. Dopiero, gdy zaakceptujemy swoją własną kruchość stajemy się prawdziwie wolni, zdolni do miłości. Dopiero wówczas możemy wejść do królestwa Bożego.

Dzisiejsze wspomnienie liturgiczne zwraca nasze spojrzenie na postacie Aniołów Stróżów. Te czyste duchy stworzone zostały, by komunikować nam wolę Boga i strzec naszych dróg. Kończące dzisiejszy fragment ewangelii niezwykłe zdanie o tym, że Anioły maluczkich wpatrują się nieustannie w oblicze Boga uświadamia nam, że w bycie małym pozwala nam głębiej doświadczyć spotkania z Bogiem – oglądać Jego oblicze. Z tego zaś doświadczenia rodzi się największa godność człowieka – bycie umiłowanym dzieckiem Boga. Ta jedyna istotna godność w Kościele zmienia nasz sposób patrzenia na świat. Przestajemy szukać znaczenia, by zacząć rozglądać się za tymi, których możemy obdarzyć miłością.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
08
LIS
Rekolekcje kapłańskie I tura 2021

Zapraszamy na I turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 8 - 11... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

15
LIS
Rekolekcje kapłańskie II tura 2021

Zapraszamy na II turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 15 – 18... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
LIS
Rekolekcje Trzeźwościowe – 3

REKOLEKCJE TRZEŹWOŚCIOWE Kolejne spotkanie 19 listopad... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

„Miłość Boga jest przedsmakiem nieba.”
(św. Jan Maria Vianney)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >