2021-04-07 Środa w oktawie Wielkanocy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-04-07 Środa w oktawie Wielkanocy

HOMILIA

Środa, Oktawa Wielkanocna, Rok B, I

(Łk 24, 13-35)


Rozpoznać Chrystusa zmartwychwstałego

W pierwszy dzień tygodnia dwaj uczniowie Jezusa byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jeruzalem.” W kolejny dzień Oktawy Wielkanocnej ewangelia przedstawia nam spotkanie Jezusa Zmartwychwstałego ze swoimi uczniami, tym razem na drodze do wsi do której zmierzali. Wiemy, że jeden z nich miał na imię Kleofas, imię nie wiele mówiące badaczom Biblii. Hegesippus, cytowany przez Ezebiusza, identyfikował Kleofasa z bratem św. Józefa, przybranego ojca Jezusa, oraz identyfikował go jako ojca Symeona, który był biskupem Jerozolimy po św. Jakubie młodszym i po roku 70, kiedy Jerozolima została zdobyta przez Rzymian, wprowadził Chrześcijan z powrotem do Jerozolimy. Tych dwóch uczniów na pewno nie było apostołami, jak się dowiadujemy z ostatniego akapitu dzisiejszej Ewangelii: „W tej samej godzinie zebrali się i wrócili do Jeruzalem. Tam zastali zebranych Jedenastu”. „Jedenastu” oznacza apostołów bez Judasza, który się powiesił. Można powiedzieć, że ci dwaj uczniowie reprezentują wszystkich uczniów Jezusa.

To spotkanie z Jezusem musiało trochę potrwać. Sześćdziesiąt stadiów to około 11 kilometrów jak podaje Biblia Tysiąclecia. Nie wiemy, w którym momencie ich wędrówki Jezus dołączył do nich, ale jak podaje ewangelia po tym jak oni opowiedzieli o wszystkim co się stało z Jezusem jak został osądzony i wydany na śmierć i jak niewiasty oznajmiły rano, że On żyje, Jezus zrobił im wykład. „I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.” Możemy sobie wyobrazić, że to musiało Mu zająć trochę czasu. Pomimo, że tak długo z Nim przebywali nie byli w stanie go rozpoznać, jak podaje Ewangelia: „Lecz oczy ich były jakby przesłonięte, tak że Go nie poznali.” Chociaż mieli odczucie bliskości Jezusa: „Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z Nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?

Jednak w końcu udało im się rozpoznać Jezusa Zmartwychwstałego: „Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu.” Znak łamania chleba, który pozwolił uczniom rozpoznać Jezusa Zmartwychwstałego nie jest przypadkowy i oznacza Eucharystię albo inaczej Mszę św. Eucharystia to znak wiary, że Jezus Zmartwychwstały jest obecny fizycznie z nami tu i teraz pod postacią chleba i wina. Zmysł wzroku nie wystarczy, aby rozpoznać Jezusa Zmartwychwstałego, tym znakiem, który nam pozwala Go rozpoznać jest nasza wiara. Jezus Zmartwychwstały przychodzi do nas nie tylko ze swoim przemienionym człowieczeństwa ale także i z Bóstwem. Aby więc Go przyjąć potrzebujemy koniecznie tego daru, jakim jest wiara.

Możemy w tym spotkaniu dwóch uczniów na drodze z Jezusem dopatrzyć się naszego spotkania Jezusa Zmartwychwstałego na drodze naszego życia. Choć Jezus jest blisko serce nam pała, kiedy wyjaśnia nam fakty naszego życia poprzez Pismo Święte a my ciągle Go nie rozpoznajemy, oczy nasze pozostają na uwięzi. Z pomocą przychodzi nam Kościół z darem wiary w Eucharystię, gdzie możemy spotkać Jezusa Zmartwychwstałego i gdzie nasze oczy mogą zostać otwarte na rzeczywistość Jego Człowieczeństwa i Jego Bóstwa.

——————————-

ks. Waldemar Śmiałek MS

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
16
KWI
Szkoła Biblijna – spotkanie 1

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne planowane spotkanie zostaje... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

23
KWI
Krzywda – Przebaczenie – Pojednanie

Sesja "Krzywda-Przebaczenie-Pojednanie" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
KWI
Nauki przedślubne

Ze względu na obostrzenia odwołujemy zaplanowane na przyszły... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Bóg jest godzien miłości, zarówno kiedy nas pociesza, jak i wtedy gdy zadaje nam ból.”
(św. Franciszek Salezy)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >