2021-04-05 Poniedziałek w oktawie Wielkanocy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-04-05 Poniedziałek w oktawie Wielkanocy

HOMILIA

Poniedziałek, Oktawa Wielkanocna, Rok B, I

(Mt 28, 8-15)


News Wielkanocny

Poranek Wielkanocny wszystko poprzemieniał –
nie ma więcej cmentarza, grobu i kamienia

ks. Jan Twardowski

Proste, kochające, idące za głosem serca i odważne kobiety pierwsze doświadczyły łask w poranek Zmartwychwstania. Newsy o świcie były powalające. Jak wierzyć w nie? I te poranne audiencje…, najpierw z aniołem, a później z Jezusem: „One zbliżyły się do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon”. Tu można się zatrzymać i kontemplować tę scenę, bez żadnego komentarza, to już wystarczyłoby!

Nie bójcie się

Przytulone słyszą pierwsze słowo od Zmartwychwstałego, Nauczyciela, Mistrza: „Nie bójcie się”. Jak brzmią one intymnie, ciepło. Kiedy Maryja w La Salette zwróciła się do dzieci w ten sam sposób, to Jej głos – jak powiedziały później – brzmiał jak melodia. Głos rozniósł się w ogrodzie… „Nie bójcie się”. To wystarczyło! Pobiegły, zdyszane, przemienione, pełne radości… i tak wszystko się zaczęło. Tak wyglądał początek ewangelizacji.

Dziś my przechodzimy przez ogród Zmartwychwstałego. To do nas mówi: „Nie bójcie się!” Nie bój się, że On może zmienić twoje życie. Nie bój się dać się zranić i nie bój się przebaczyć. Nie bój się wołać do Niego o pomoc, bo nigdy nie jest za późno. Św. Leon, pytany, dlaczego Pan Jezus pozwolił Judaszowi uczestniczyć w ustanowieniu Eucharystii, miał odpowiedzieć: „Bo Judasz nie był jeszcze przegrany”. Nie było za późno! Nie bójcie się krzyża, cierpienia i bycia zdradzonymi. Nie bójcie się wołać: „Jezu, ufam Tobie!”

Łapówka

Nowina o Zmartwychwstaniu porusza niewiasty i wprowadza je w ruch: biegną, śpieszą się… Śpieszą się także ci, którzy chcą za wszelką cenę zatrzymać prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa. Oto myśl, która od tamtego poranka przyświeca panom tego świata – aż po dziś. I zdawało im się, że łapówka ma moc zwyciężyć prawdę. Arcykapłani i starsi – łapówkarze, dali żołnierzom sporo pieniędzy. Pieniądze dodają sił i odwagi, by kłamać, mówić fałszywie, mijać się z prawdą… Zabierają wstyd i usprawiedliwiają wyrzuty sumienia…, jeśli jeszcze są.

Może nam się wydawać, że to takie dalekie od nas, że my nie mamy nic wspólnego z działaniem arcykapłanów czy żołnierzy… A to nie jest prawda. Ile razy mówię fałszywie, zakładam przysłowiowe „buty” jednych czy drugich. A może myślę, że z łapówką nie mam nic do czynienia? Mylę się głęboko. Łapówką dziś może być władza, przewaga, przynależność do opcji… To wszystko, co każe mi kłamać i taśmą zaklejać usta na prawdę. Orędzie Wielkanocne: Prawda i Miłość Zmartwychwstała! Pieniądz i kłamstwo nie ma już nad nią władzy.

Do Galilei

Jezus kieruje uczniów do Galilei. Dlaczego właśnie tam? Galilea jest figurą poganina, człowieka zniewolonego i żyjącego w ciemności grzechu. Właśnie do kogoś takiego przychodzi Chrystus Zmartwychwstały, aby go wyzwolić i wyprowadzić ku światłu. Oto misja i zadanie Kościoła! Ważne jest dla mnie, abym zobaczył w sobie własną Galileę, w której Chrystus chce mnie odnaleźć. Czym dziś jestem zniewolony? W jakiej żyję ciemności? Czym jest moje pogaństwo? Bez doświadczenia Chrystusowej Paschy w mojej Galilei: że zostałem przeprowadzony ze śmierci do życia, z ciemności do światła, z niewoli do wolności, z niezdolności do kochania do mocy kochania – istnieje niebezpieczeństwo, że będę głosił coś, czego sam nigdy nie doświadczyłem!

On szuka mnie w Galilei! Łaską jest dać się znaleźć i zobaczyć, że Jego mocą wszystko zmienia się w moim życiu. Otrzymać od Niego miłość, nowe życie, abym mógł je nieść innym! To jest warunek! Bez tego trudno mieć w sobie paschalną gorliwość, pośpiech i biec z radością, aby zanieść Dobrą Nowinę do dzisiejszej Galilei w Rzeszowie, Krakowie czy Gdańsku, do szkoły, pracy, zakonu, przyjaciół, rodziny, sąsiadów czy ludzi spotkanych na ulicach, miejskich placach czy w hipermarkecie!

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
16
KWI
Szkoła Biblijna – spotkanie 1

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne planowane spotkanie zostaje... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

23
KWI
Krzywda – Przebaczenie – Pojednanie

Sesja "Krzywda-Przebaczenie-Pojednanie" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

30
KWI
Nauki przedślubne

Ze względu na obostrzenia odwołujemy zaplanowane na przyszły... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Bóg jest godzien miłości, zarówno kiedy nas pociesza, jak i wtedy gdy zadaje nam ból.”
(św. Franciszek Salezy)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >