2021-02-20 Sobota, VI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-02-20 Sobota, VI Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, VI Tydzień zwykły, Rok B, I

(Łk 5, 27-32)


Pozwolić zobaczyć się Bogu!

Co mogło dziać się w sercu Lewiego, kiedy Jego wzrok spotkał się ze spojrzeniem Jezusa? Lewi, z jednej strony zabezpieczony materialnie – był celnikiem, a z drugiej strony doświadczał samotności, odrzucenia i cierpienia.

Cierpienie jest tajemnicą. Ale – jak to ujął biskup Jan Niemiec – przy całym lęku i bólu może ono stać się dla nas błogosławione. W jednym z krótkich wierszy ksiądz biskup napisał:


Gdy się pochylasz nade mną to wiem,
że jestem wolny dzięki Twojej Krwi,
która rozjaśnia horyzont każdego cienia
i pozwala dojrzeć w każdym cierpieniu.
Twoje spojrzenie z krzyża, pełne pragnienia,
które czeka na mój wzrok.

Dzisiejsza Ewangelia pozwala mi zobaczyć Jezusa, który pełen pragnienia spotkania się z moim wzrokiem, kieruje w moją stronę spojrzenie. Czy pozwolę się zobaczyć? Czy moje cierpienie zewnętrzne jak trędowatego, czy wewnętrzne jak Lewiego, nie jest przeszkodą dla wzroku Jezusa?

Może i ja w mojej niemocy przestanę patrzeć tylko na swoje siły, zdrowie i zarobione pieniądze, a moją głowę do tej pory opuszczoną, podniosę ku górze i zobaczę wzrok Jezusa. On pragnie spotkać się ze mną i powiedzieć jak do celnika: „Pójdź za Mną”. To było słowo, które pchnęło Lewiemu, aby chodzić za Jezusem i jeszcze głębiej odkrywać Jego miłość. Jezus, chce to słowo skierować dzisiaj do mnie. Obym podniósł głowę i wraz ze spojrzeniem usłyszał słowa zapraszające mnie, grzesznika do towarzyszenia Mistrzowi.

W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy rekolekcje w dębowieckiej bazylice. Ksiądz Biskup Radosław Zmitrowicz OMI mówił o zabijaniu. Pomyślałem… ileż to razy chciałem zabić moich braci. I gdy teraz podnoszę głowę, to wraz ze spojrzeniem Jezusa słyszę: „Nie przyszedłem powołać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”.

Boże, dziękuję Ci, że widzę prawdę o sobie grzeszniku. Błagam, wybacz mi wszelkie faryzejskie szemranie, sądzenie i wywyższanie się nad innych.

Dziękuję, że się mną nie gorszysz, i że dzięki Tobie, nie muszę zabijać drugiego. Pozwól mi każdego dnia widzieć Twoje spojrzenie, słyszeć Twój głos, chodzić z Tobą i obmywać się w Twoim miłosierdziu.

 

——————————-

ks. Paweł Raczyński MS – przełożony wspólnoty i kustosz sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >