2021-02-19 Piątek, VI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-02-19 Piątek, VI Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, VI Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mt 9, 14-15)


Różnorodność w miłości czy uniformizm

Z jednej strony mamy wyznanie wiary w „jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”, z drugiej doświadczamy tak wielkiej różnorodności w tym Kościele, iż można zadać pytanie: jak to właściwie jest?

Dochodzi często do polaryzacji stanowisk, i niestety, do licznych w historii Kościoła schizm, rozłamów, podziałów. Także dzisiaj. Tak było, od samego początku, tak jest i tak zapewne będzie do końca świata. Nic na to nie poradzimy. Ale im bardziej będziemy świadomi tego, o co naprawdę w chrześcijaństwie chodzi, tym mniej będzie niepotrzebnych sporów i ran zadanych Mistycznemu Ciału Chrystusa, jakim jest Kościół.

W tym duchu odczytuję dzisiejszy fragment Ewangelii wg. św. Mateusza. Jeden pości, drugi nie pości. Jeden lepszy, drugi gorszy, jeden bardziej kocha Pana Boga, drugi mniej, itp., itd. A o co tak naprawdę chodzi? O to, by odczytać, wolę Bożą, by słuchać natchnień Ducha Świętego, by żyć z otwartymi oczyma i widzieć znaki, które daje nam Pan. Także, a może przede wszystkim przez widzialny Kościół, ten hierarchiczny i ten charyzmatyczny. Pan do nas mówi w ten, podwójny sposób. Nie wolno lekceważyć ani jednego, ani drugiego. „Umiem obfitować, umiem głód cierpieć”, napisze potem św. Paweł.

Jak jest wielki post teraz, to trzeba pościć (jakkolwiek to rozumiem), potem płakać w Wielki Piątek, szczerze, autentycznie, nie wstydzić się łez i łkania. Ale gdy przyjdzie Wielkanoc, poranek Zmartwychwstania, to wtedy ma być wulkan radości i na całe gardło wyśpiewane, wykrzyczane – Alleluja.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >