2021-02-16 Wtorek, VI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-02-16 Wtorek, VI Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, VI Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 8, 14-21)


foto from https://pixabay.com/

Duchowa amnezja

Otępienie w życiu duchowym skutkuje największymi nieporozumieniami zarówno w osobistym życiu duchowym jak i życiu Kościoła. Jałowe debaty, skupianie się na tym co nieistotne i drugorzędne przy jednoczesnym zapominaniu o „Jedynym Chlebie” powoduje, że wkrada się „kwas faryzeuszów”. Jezus chce uwolnić wiernych z bezmyślnej religijności gdzie w centrum znajdują się przepisy prawne, w których nie ma życia bo nie są nakierowane na Boga, ale na człowieka. Uczniowie znają odpowiedzi na pytania jakie zadaje im Jezus, ale nic nie rozumieją. Można recytować z pamięci pięć przykazań kościelnych, Dekalog, dary Ducha Świętego i wszystko co pamiętamy jeszcze z lekcji religii, ale nic nie rozumieć. Skąd bierze się ten brak „duchowej inteligencji”?

Uczniowie już zapomnieli co się stało, nie zastanowili się nad potężnymi znakami, które Jezus uczynił. W efekcie zamiast rozeznania i rozpoznania duchowego, że Chrystus jest Panem i Zbawicielem, który daje prawdziwy chleb w obfitości, pojawiła się tępota. Chrześcijanin powinien nieustannie przypominać sobie znaki jaki Pan uczynił w jego życiu – momenty kiedy rozmnożył chleb, uciszył burzę, uzdrowił i odpuścił grzechy.

Pamiętając o tym jak Bóg działa w naszym życiu chronimy się przed „kwasem faryzeuszów i Heroda”, który zabija w nas żywą wiarę a skupia na rzeczach drugorzędnych. Prośmy Ducha Świętego, aby przypominał nam o znakach jakie Pan uczynił i cały czas czyni dla nas.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >