2021-02-12 Piątek, V Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-02-12 Piątek, V Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, V Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 7, 31-37)


foto from https://pixabay.com/photos/

Mówić prawidłowo

Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy.
(William Shakespeare)

Od ponad trzydziestu lat celebruję we wspólnocie neokatechumenalnej. Zawsze po proklamowanej Liturgii Słowa uczestnicy mogą podzielić się własnym doświadczeniem usłyszanego Słowa w relacji do ich życia, widząc, jak historia życia jest zanurzona w historii zbawienia. Widzieć, jak Bóg moje życie prowadzi z miłością i z miłości, i świadczyć o tym – oznacza mówić prawidłowo. Bo nie widząc tej miłości, można ciągle narzekać i sądzić – nawet Boga, a to oznacza złe mówienie, bełkot, mamrotanie!

Głuchoniemy

Pamiętam moje początki we wspólnocie. Trudnością był dla mnie język (byłem wtedy w Rzymie) i tak też początkowo tłumaczyłem moją „głuchotę”, ale z upływem czasu zauważyłem, że nie język jest moim problemem. Po prostu miałem zamknięte ucho! Ja, ksiądz, po seminarium, po studiach teologicznych zupełnie nie słyszałem Słowa Bożego! Byłem głuchy! A ksiądz głuchy jest niemy! Jak mówić homilię, kiedy nic się nie słyszy? To jest ogromne cierpienie. Naprawdę nie miałem nic do powiedzenia. To jest dramat! Chcesz, a nie możesz…

Effatha

Czekałem na dzień, kiedy Pan otworzy mi ucho i pozwoli mi mówić. Bóg okazał miłosierdzie. Po około dwóch latach „głuchoty” i „niemoty” przyszedł Jezus i dotknął mojego ucha – mówiąc „Effatha”, położył ślinę na moim języku… i nastąpił cud! Bóg przywrócił mnie do świata słyszących i mówiących. Wiem dziś, że słyszeć i mówić jest łaską, jest darem, jest cudem wiary! Tego nie można wypracować. Tego nie dają żadne zdobyte tytuły naukowe i nie można skryć się za zasłoną retoryki. Głuchy jest głuchy i głuchy jest niemy, nawet jeśli przemawia pięknymi i okrągłymi zdaniami. Ktoś kiedyś powiedział, że kiedy słucha księdza, od razu słyszy, czy Pan otworzył mu ucho, czy usłyszał nad sobą: „Otwórz się”!

Otworzyło się niebo

Dużo wody w Wiśle czy w Tybrze upłynie, zanim zaczniemy mówić prawidłowo. Byłem kiedyś w księgarni i przeglądałem książkę – wywiad rzekę z Jakubem Błaszczykowskim piłkarzem Fiorentiny, do niedawna Borussii Dortmund. Kartkowałem książkę w miejscach, w których Jakub i jego brat wypowiadali się o ojcu, który przed laty zamordował swoją żonę a ich matkę… Czytając, odniosłem wrażenie, jakbym słyszał ich głos… Stałem przy regale z książką w ręku… Czułem, jakbym był na liturgii Słowa i słyszał ich echo…

Przebaczyć, nie przebaczyć. Nie ma większej rany, niż ta zadana przez śmierć… i to śmierć matki z rąk ojca. Jak można przebaczyć? Czy da się w ogóle przebaczyć?

Zamknąłem książkę i pomyślałem: każdy ma swój czas, aby mówić prawidłowo. Były strażnik z Auschwitz, 93-latek Oskar Groening odpowiadał przed sądem w Lüneburgu za pomocnictwo w zamordowaniu 300 tys. osób. Podczas procesu prosił ze skruchą o przebaczenie. Była więźniarka Eva Kor, która uczestniczyła w tym procesie, wstała i podała mu rękę. Przebaczyła… „Moje przebaczenie nie oznacza uniewinnienia sprawców” – powiedziała 81-letnia kobieta, która wraz ze swoją siostrą bliźniaczką była poddawana w obozie pseudomedycznym eksperymentom. Jej pozostała rodzina została zamordowana w Birkenau.

Pan otworzył im ucho… I on zaczął mówić prawidłowo… i ona mówiła prawidłowo. Nad Lüneburgiem otworzyło się niebo. „Dobrze uczynił wszystko. Nawet głuchym słuch przywraca i niemym mowę.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >