2021-02-09 Wtorek, V Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-02-09 Wtorek, V Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, V Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 7, 1-13)


foto from https://pixabay.com/photos/

Nowe serce

„I dam wam serce nowe
i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza,
odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała”
(Ez 36,26)

Sławek miał dwadzieścia trzy lata, gdy pewnego dnia wrócił z pracy, położył się na chwilę, aby odpocząć. Śmierć przyszła momentalnie. Lekarz stwierdził, że przyczyną była wrodzona wada serca. Kilka lat wcześniej wchodziliśmy na Giewont i żaden z nas nie narzekał na brak formy.

Wadę serca u Joanny zdiagnozowano, gdy była małym dzieckiem. Od wielu lat jeździ na badania kontrolne. Na zewnątrz nie różni się od innych, musi jednak unikać znacznego wysiłku.

Jakiś czas temu lekarz usłyszał drobną różnicę między fazą skurczową i rozkurczową mojego serca. EKG pokazało, że miał rację. Na razie nie trzeba interweniować.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus skarży się, przywołując słowa proroka Izajasza: Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Biblijne serce to więcej niż organ ciała i więcej, niż ośrodek życia uczuciowego. Jest to centrum ludzkiej osoby, dlatego Jezus jest tak bardzo zainteresowany sercem człowieka. Można powiedzieć, że Boga o wiele bardzie interesuje kondycja ludzkiego serca, niż styl naszego życia.

W Księdze Przysłów czytamy: Czym na garnku glinianym srebrna polewa, tym wargi palące, a w sercu zło. Ustami wróg zwodzi, a w sercu kryje podstęp. Nie ufaj miłemu głosowi, gdyż siedem ohyd ma w sercu (Prz 26, 23-25).

Mamy odwieczny problem z naszym sercem. I jest to problem większy od dolegliwości fizycznych. Nasze serce jest zranione i potrzebuje ciągłej opieki. Ta pomoc jest niezbędna, ponieważ w sercu człowieka wydarza się tajemniczy dialog z samym sobą i z Bogiem. W głębi serca człowiek otwiera się lub zamyka przed Bogiem.

Dzięki Jezusowi wypełnia się proroctwo Ezechiela. Serce Jezusa zostaje otwarte, abyśmy mogli otrzymać najlepszą możliwą opiekę. Święty Paweł wyrazi to tak: Miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5,5).

Faryzeusze nie pozwolili, aby poprowadził ich Duch Boży, dlatego dopadła ich choroba, którą Pismo nazywa zatwardziałością serca. Chrześcijanin to ktoś, kto uznaje swoją słabość i oddaje swoje serce Bogu.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >