2021-02-07 V Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-02-07 V Niedziela zwykła

HOMILIA

Niedziela, V Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 1, 29-39)


foto from https://pixabay.com/photos/

UZDROWIENI BY SŁUCHAĆ SŁOWA

Słyszymy w dzisiejszej Ewangelii o uzdrowieniach z różnych chorób. Jezus uzdrowił teściową Szymona z gorączki. Całe miasto także zebrało się u drzwi, gdzie mieszkał Szymon, i jak dalej czytamy w Ewangelii św. Marka: „Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami”. Myśl o uzdrowieniu z choroby jest obecnie bardzo ważna, ponieważ mamy sytuację pandemii. Dla społeczeństwa wiadomość, że pandemię można pokonać, jest ważna i wydaje się nam, że wraz ze szczepionką, odwracamy tę sytuację na własną korzyść. Można powiedzieć, że już widać światełko w tunelu.

To, że Jezus uzdrowił wielu z różnych chorób nie oznacza, że uzdrowił wszystkich, także były osoby, których Jezus nie uzdrowił. Jezus nie tylko przyszedł aby nas uwalniać od różnych chorób. O planach Jezusa przekonujemy się nieco dalej w dzisiejszej Ewangelii św. Marka. Na prośbę Szymona, aby wrócił do miasta: „Wszyscy Cię szukają”, Jezus odpowiedział: „Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, aby i tam mógł nauczać, bo po to wyszedłem.” Dla Jezusa nie tylko uzdrawianie i wyrzucanie złych duchów, ale także nauczanie jest ważne, bo ma ludziom do przekazania słowa, które pochodzą z bardzo ważnego źródła.

O tym źródle możemy się przekonać z poprzedniego zdania. „Nad ranem, kiedy było jeszcze ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił.” Jezus, jako człowiek, mający naturę ludzką, modlił się. Wiem jednak, że Jezus ma także naturę Boską jest nie tylko człowiekiem ale także Bogiem. Więc nasza definicja modlitwy jako rozmowy z Bogiem nie bardzo pasuje do Jezusa. Jezus musiałby modlić się do Siebie jako Boga. Co zatem oznacza, że Jezus modlił się. Jezus wielokrotnie podkreślał Osobę Ojca, nazywamy Go Bogiem Ojcem. Modlitwa Jezusa oznacza rozmowę z Ojcem, Bogiem Ojcem. Możemy sobie tylko wyobrażać, że także Duch Święty był obecny przy tej rozmowie. Cała Trójca Święta była zaangażowana w modlitwę Jezusa. To jest to źródło słów, które Jezus chciał przekazać ludziom. Tym źródłem jest Bóg, Trójca Święta. Jezus podkreślał, że słowa, które przekazywał pochodzą od Ojca, ale każde takie słowo ma jednak moc Ducha Świętego, i każde takie słowo, wyraża Jego samego, jako Słowo Ojca.

Dzisiaj wielu ludzi, jeśli nie wszyscy, korzysta z Internetu. Wiem jakie udogodnienia daje korzystanie z Internetu. Możemy sobie wyobrazić modlitwę, jako podłączenie się do Boskiego Internetu, do rozmowy jaką prowadzą między sobą Osoby Boskie. Podłączamy się jednak nie z jakiegoś dowolnego miejsca, ale od strony Drugiej Osoby, jakby w miejsce Jezusa, ale zawsze razem z Nim. On uczy nas jak mamy modlić się, jak przyjmować, słowo Ojca w mocy Ducha Świętego.

——————————-

ks. Waldemar Śmiałek MS

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >