2021-02-05 Piątek, IV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-02-05 Piątek, IV Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, IV Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy

(Mk 6, 14-29)


Głowa św. Jana Chrzciciela, Caravaggio, ok. 1610 r. /Encyklopedia Internautica – fragment

Lekkomyślne słowa

W normalnych „niecovidowych” czasach każdego dnia wypowiadamy bardzo wiele słów. Psychiatra Louann Brizendine z Uniwerytetu w Californii twierdzi, że przeciętna kobieta wypowiada codziennie około 20 tyś. Słów, a mężczyzna tylko 7 tyś. Według wspomnianej pani profesor, decyduje o tym wyższy poziom tak zwanego „białka mowy” w mózgu. Ale nie ilość słów jest najważniejsza. Czasem potrzeba mówienia jest w nas tak trudna do zahamowania, jak sanki mknące po oblodzonym stromym stoku. Bywa, że emocje powodują, iż wypowiemy jedno zdanie, którego skutki trudno nam jest potem odwrócić.

Iskrą, która zapaliła błyskawicznie wykonaną egzekucję na Janie Chrzcicielu, były lekkomyślne słowa króla Heroda. Dał się on tak uwieść wdziękom tańczącej dziewczyny, że bezmyślnie złożył obietnicę, z której nie umiał się wycofać.

Dzisiejsza Ewangelia opowiadając o okolicznościach śmierci św. Jana Chrzciciela, przypomina o skutkach grzechu cudzołóstwa. Prowadzi on – tak jak wiele innych grzechów – do śmierci duchowej, a czasami wprost do śmierci fizycznej, tak jak, nieodpowiedzialne słowa Heroda przyniosły również śmiertelny skutek.

Święty Jan Paweł II wielokrotnie nauczał o odpowiedzialności. W Olsztynie 6 czerwca 1991 roku komentując ósme przykazanie Dekalogu powiedział: „Jest szczególna odpowiedzialność za słowa, które się wypowiada, bo one mają moc świadectwa: albo świadczą o prawdzie, albo są dla człowieka dobrem, albo też nie świadczą o prawdzie, są jej zaprzeczeniem i wtedy są dla człowieka złem”.

Rozważając jaka nauka płynie dla nas z uczty u Heroda, zapytajmy o to jakie żądze nami rządzą. Jak często mogę sobie zarzucić bezmyślność i brak odpowiedzialności w mówieniu? Niech pomocą do tych refleksji będą słowa z listu św. Jakuba: „Wszyscy bowiem często upadamy. Jeśli kto nie grzeszy mową, jest mężem doskonałym, zdolnym utrzymać w ryzach także całe ciało. Jeżeli przeto zakładamy koniom wędzidła do pysków, by nam były posłuszne, to kierujemy całym ich ciałem. Oto nawet okrętom, choć tak są potężne i tak silnymi wichrami miotane, niepozorny ster nadaje taki kierunek, jak odpowiada woli sternika. (…). Oto mały ogień, a jak wielki las podpala. (…). Wszystkie bowiem gatunki zwierząt i ptaków, gadów i stworzeń morskich można ujarzmić i rzeczywiście ujarzmiła je natura ludzka. Języka natomiast nikt z ludzi nie potrafi okiełznać (…). Przy jego pomocy wielbimy Boga i Ojca i nim przeklinamy ludzi, stworzonych na podobieństwo Boże. Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak być nie może, bracia moi!” (Jk 3, 2–10).

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >