2021-02-01 Poniedziałek, IV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-02-01 Poniedziałek, IV Tydzień zwykły

HOMILIA

Poniedziałek, IV Tydzień zwykły, Rok B, I

(Mk 5, 1-20)


foto from https://pixabay.com/photos/

Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego?

Wybitny amerykański psycholog i psychoterapeuta Rollo May w swoich badaniach nad psychiką ludzką zwraca uwagę na niszczycielską rolę diabła i streszcza je w trzech zjawiskach. Pierwsze z nich to nagość, która jest substytutem miłości – to seks zamiast prawdziwej miłości. Drugie zjawisko to brutalność, agresja, nienawiść do życia. Trzecie to schizofrenia, rozdwojenie jaźni, brak jedności w psychice człowieka. Nawiązuje on również do dzisiejszej Ewangelii, gdzie jest opisana historia młodego mężczyzny opętanego przez diabła, mieszkającego w grobowcach w krainie Gerazeńczyków, którego spotkał Jezus. W jego przypadku, mamy do czynienia ze wszystkimi trzema zjawiskami działania złego ducha. Przede wszystkim był nagi. Po drugie – bardzo agresywny, żadne łańcuchy nie były w stanie go utrzymać. Po trzecie, miał rozszczepienie osobowości – Jezus zapytał go – „Jak ci na imię?„. Odpowiedział Mu: ” Na imię mi Legion, bo nas jest wielu„. Określenie Legion ukazuje jego wielką i dobrze przygotowaną niszczycielską moc; wewnętrzne rozdarcie tego, kto jest tym złem owładnięty. Jest to osobowość podzielona i oddana we władzę różnych duchów, które nią zawładnęły.

Nasz Pan, Jezus Chrystus, Zbawiciel świata wyrzuca złego ducha, który jest przyczyną zniewolenia i choroby tego nieszczęśnika. Teraz siedzi obok Jezusa w postawie ucznia, który słucha, ubrany, przy zdrowych zmysłach. Jest to obraz człowieka nowego, przeciwstawionego dawnemu Adamowi, który nie słucha Boga, ucieka od Niego, odkrywa, że jest nagi i wydany w szpony złego. Teraz uzdrowiony przez Pana jest posłany do tych, którzy żyją jeszcze w niewoli złego. Ma opowiadać wszystkim, co Jezus uczynił dla niego. „Wracaj do domu, do swoich, i opowiedz im wszystko, co Pan ci uczynił i jak ulitował się nad tobą”. Ewangelia jest dobra nowiną o tym, co Jezus uczynił dla mnie. On jest moim Panem i Zbawicielem a w Jego chwalebnych ranach odniesionych nad złem, jest moje zdrowie.

Każdy z nas na końcu ziemskiej wędrówki spotka się twarzą w twarz albo z miłosiernym wzrokiem Jezusa, albo szyderczym spojrzeniem szatana. Możemy próbować wszystkiego w naszym życiu, iść tysiącami różnych dróg, ale tak ostatniego dnia spojrzymy tylko w jedną z tych dwóch twarzy. I tylko jeden z nich – albo Jezus Miłosierny albo szydzący szatan powie do nas: Jesteś mój, mój! Ufamy, że będzie to Jezus Miłosierny, który powie św. s. Faustynie: „W ostatniej godzinie nic dusza nie ma na swą obronę, prócz miłosierdzia Mojego. Niech nikt nie wątpi o dobroci Bożej; choćby grzechy jego były jak noc czarna, miłosierdzie Boże mocniejsze jest niż nędza nasza. Jednego trzeba, aby grzesznik uchylił choć trochę drzwi serca swego na promień łaski miłosierdzia Bożego, a resztę już Bóg dopełni”.

Panie otwieram swoje serce na Ciebie. Nie chcę żyć dla Pana chwili, ale dla Pana wieczności, który przygotował dla mnie królewskie komnaty w domu mego Ojca w niebie. Dziękuję za Twoja pomoc i ochronę w walce z pokusami złego ducha. Nie pozwól mi zapomnieć, że jestem synem i córką jedynego Króla królów i Pana panów.

——————————-

ks. Wawrzyniec Skraba MS – mistrz nowicjatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
12
MAR
Rekolekcje trzeźwościowe – 1

Zapraszamy na spotkanie skierowane wszystkich, którzy szukają... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 18:00

19
MAR
Rekolekcje dla osób w związkach niesakramentalnych

Zapraszamy na Rekolekcje dla osób w związkach... czytaj więcej

Dorośli

Godzina rozpoczęcia 17:00

26
MAR
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Nie wychodź na świat, wróć do siebie samego: we wnętrzu człowieka mieszka prawa.”
(św. Augustyn)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >