2021-01-09 Sobota, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-01-09 Sobota, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim

HOMILIA

Sobota, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok B, I

(Mk 6, 45-52)


Wszystko w ręku Boga

Staje dziś przed nami zagadkowa scena. Otóż po rozmnożeniu chleba i ryb, gdy wszyscy już się rozeszli mamy scenę jak z planu filmowego, gdzie Jezus jest reżyserem i każdemu wyznacza rolę do odegrania.

Pan Jezus sam zostaje na brzegu, a uczniom nakazuje odpłynąć. Gdy uczniowie znajdują się na środku jeziora wiatr się wzmaga, oni męczą się z nim niemiłosiernie, Jezus zdaje się obserwować ten wysiłek z daleka. Pan postanawia przejść się po jeziorze i minąć zapracowanych uczniów. Ich reakcja, pełna lęku i trwogi (zaczęli krzyczeć) jest w pełni zrozumiała. Aby sytuacja wróciła do normy potrzebne jest słowo Pana Jezusa: Odwagi, to Ja jestem, nie bójcie się!

Jaki jest sens pedagogiczny tej sceny? Jezus panuje nad wszystkim. On sam wyznacza czas swojej bliskości i oddalenia. Jezus wszystko widzi, zna naszą historię, zapewnia o swojej wiecznej obecności i objawia się jako Bóg (Ja jestem). Ukazuje prawdę, że wciąż musimy się uczyć zaufania Jemu, że potrzebujemy Jego tchnienia, aby rozumieć wydarzenia, które się dzieją wokół nas (nie zrozumieli bowiem zajścia z chlebami, gdyż umysł ich był otępiały).

——————————-

ks. Jacek Sokołowski MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Jezus uniża się co dzień jak wtedy, gdy z tronu królewskiego zstąpił do łona Dziewicy. Codziennie przychodzi do nas w pokornej postaci. Co dzień zstępuje do nas z łona Ojca na ołtarz w rękach kapłana. Jak Pan ukazał się Apostołom w rzeczywistym ciele, tak i teraz ukazuje się nam w świętym Chlebie.”
(św. Franciszek z Asyżu)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >