2021-01-06 Uroczystość Objawienia Pańskiego Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-01-06 Uroczystość Objawienia Pańskiego

HOMILIA

Środa, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok B, I

Uroczystość Objawienia Pańskiego

(Mt 2, 1-12)


Pokłon Trzech króli (ok. 1455), Rogier van der Weyden

Bóg jest

Jeśli chcemy kogoś poznać, to niezbędnie jest spotkanie z nim. Wówczas rodzi się zaufanie i pragnienie przeżywania wspólnego czasu. Mogą one prowadzić do przyjaźni i miłości. Konieczne jest jednak otwarcie serca przez tego, do kogo przychodzimy.

W wierze ze strony Boga jest pełne zaufanie i otwartość. Człowiek może jednak w swojej wolności Go przyjąć lub odrzucić. Biskup Mikołaj Velimirović, powiedział kiedyś piękne słowa: „Nie masz racji mówiąc: „Nie ma Boga”. Raczej powinieneś powiedzieć: „Ja nie mam Boga„, albowiem wielu ludzi wokół ciebie obecność Boga dostrzega, czuje i widzi Jego działanie. A potem mówi: „Bóg jest”.

To jakby chory powiedział: „Nie ma na świecie zdrowia”, a przecież może tylko uczciwie powiedzieć: „Ja nie mam zdrowia”.
To jakby ślepy powiedział: „Nie ma na świecie światła”. A przecież jest światło, świat pełen jest światła. To jakby spragniony powiedział: „Nie ma na świecie wody”. A przecież jest woda na ziemi, a nawet pod ziemią.

To jakby złoczyńca powiedział: „Nie ma na świecie dobroci”. Owszem, może w nim samym jej nie ma, ale ona na świecie jest. Niesłusznie zatem mówisz: „Nie ma Boga”. Jeśli ty czegoś nie masz nie znaczy to, że nie ma tego nikt na tym świecie. Znacznie lepiej jest powiedzieć: „Nie mam Boga”, przyzna się wówczas prawdę i będzie to twoja spowiedź.

Ten wzruszający tekst, najpełniej oddaje istotę dzisiejszej Uroczystości. Słyszymy w dzisiejszej Ewangelii, że Mędrcy podjęli trud wędrówki. Rozpoznali, że ich serce jest puste i głodne. Wyruszyli więc na pustynię, aby odnaleźć źródło życia. Tego, który karmi wszystkie głody. Odnajdują Boga, który zaprzecza ludzkim wyobrażeniom. Jest mały i słaby.

Dlaczego? By i każdy z nas nie bał się swojej kruchości i słabości. Jezus swoją bezradnością uwalnia serca Mędrców od pokusy samowystarczalności. Wracają do siebie przemienieni. Spotkali Boga, zaufali Mu i pozwalają prowadzić się dalej. To cud narodzenia nowych ludzi. I jednocześnie powtórne Boże Narodzenie. Ofiarowali Jezusowi to, co do tej pory stanowiło sens ich życia. Dali niewiele, a otrzymali wszystko.

Przeżyjmy na nowo spotkanie z Bogiem. On przychodzi w Eucharystii, Słowie Bożym i drugim człowieku. Bóg Jest. Jednak to ode mnie zależy, czy będzie w moim sercu.

 

——————————-

diakon Tomasz Skrzęta MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Jezus uniża się co dzień jak wtedy, gdy z tronu królewskiego zstąpił do łona Dziewicy. Codziennie przychodzi do nas w pokornej postaci. Co dzień zstępuje do nas z łona Ojca na ołtarz w rękach kapłana. Jak Pan ukazał się Apostołom w rzeczywistym ciele, tak i teraz ukazuje się nam w świętym Chlebie.”
(św. Franciszek z Asyżu)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >