2021-01-01 Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2021-01-01 Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

HOMILIA

Piątek, Oktawa Narodzenia Pańskiego, Rok B, I

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

(Łk 2, 16-21)


Nowy Rok

Nowy rok kalendarzowy rozpoczynamy uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki. Ewangelia, która czytamy przypomina nam, co działo się zaraz po narodzinach Jezusa. Widzimy Maryję, Józefa, Narodzonego Zbawiciela i pasterzy. W tej scenie uderza wielki kontrast między misterium, a zwyczajnością, pokorą i ubóstwem, w jakim Bóg przychodzi na świat. Zaskakujący też jest kontrast w sposobie adoracji Jezusa. Pasterze cieszą się, wielbią Boga, dzielą się z innymi radosną nowiną. Inaczej adoruje Maryja. W Maryi jest niezwykły spokój i cisza. Maryja w milczeniu rozważa wielkie dzieła Boże. Jedną i drugą postawa jest uwielbieniem Boga. Jedną i drugą postawę możemy naśladować. Przyjąć Boga do swojego serca, adorować Go, przebywać z Bogiem w ciszy jak Maryja. Nie wyklucza to jednak radości z narodzin Boga. Radości, której nie sposób zachować dla siebie, chcemy ją dawać innym.

Bóg przychodzi w prostych warunkach. Uczy nas to, żeby przyjmować wszystko co Bóg nam daje, nawet to, co po ludzku wydaje się trudne, nie do przejścia. Bóg chce nam dziś dać nadzieję na lepsze jutro.

Pierwszy dzień Nowego Roku zaprasza do przyjęcia tych dwóch postaw. Postawy pasterzy – radości i wdzięczności Bogu za miniony rok, i postawy Maryi – zajrzenia w głąb serca z wielką ufnością i nadzieją. Niech Maryja nauczycielka modlitwy wstawia się za nami, wyprasza u Swego Syna potrzebne łaski.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

Wstawiennictwu Maryi polecamy:
wszystkich dotkniętych pandemią, chorych , cierpiących, zrozpaczonych, osamotnionych. Niech Pani z La Salette przyniesie nadzieję zatroskanym, radość smutnym i wieczne szczęście dla zmarłych. Niech ten trudny czas wzmocni wiarę i ufność w niezmierzone Boże miłosierdzie.

Droga życia

„Jezus uniża się co dzień jak wtedy, gdy z tronu królewskiego zstąpił do łona Dziewicy. Codziennie przychodzi do nas w pokornej postaci. Co dzień zstępuje do nas z łona Ojca na ołtarz w rękach kapłana. Jak Pan ukazał się Apostołom w rzeczywistym ciele, tak i teraz ukazuje się nam w świętym Chlebie.”
(św. Franciszek z Asyżu)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >