2020-10-11 XXVIII Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-10-11 XXVIII Niedziela zwykła

HOMILIA

XXVIII Niedziela zwykła, Rok A, II

(Mt 22, 1-14)


https://pixabay.com/pl/photos/

PRAWDZIWE WESELE

Nawiążę do bieżącej sytuacji. Co mają zrobić młodzi, gdy zaprosili 150 osób na swoje wesele (bo taki był pierwotny limit), a potem w ostatniej chwili się dowiadują, iż będzie mogło być obecnych jedynie 50? Kogo eliminować? Komu powiedzieć, że nie mogą wziąć udziału? A może liczyć na to, że sami się domyślą i zrezygnują? Nie zazdroszczę takiej sytuacji. Kto by się tego spodziewał jeszcze parę miesięcy temu?

A dzisiejsze czytania mówią o sytuacji wręcz odwrotnej. To król zaprasza, uczta weselna jest przygotowana na bliżej nieokreśloną liczbę osób, czyli dla wielu. Uczta przeobfita, iście królewska. Potrawy najlepsze i wyszukane, wina najprzedniejsze, lepszych nie ma. Wszystko przygotowane tak, że trudno sobie wyobrazić bardziej wystawne i z większym przepychem przyjęcie.

A jednak. Wprost nie do uwierzenia jest zachowanie zaproszonych. Oni gardzą taką ucztą, takim zaproszeniem. I to dlaczego? Bo bardziej widzą życie w tym, co robią dotychczas. Praca, hobby, przyziemne plany, może podróże? Dla jednych zaproszenie nie jest interesujące, dla innych burzące dotychczasowy porządek i plany. Są nawet zdolni zabić, tych, którzy się ośmielają wchodzić w ich prywatne sprawy. (Co mi jakiś ksiądz będzie mówił o moim życiu prywatnym, intymnym, o poczętym dziecku, o etyce małżeńskiej, o prawie Bożym, itp.).

Ale decyzja o odrzuceniu zaproszenia króla nie pozostaje bez konsekwencji. Nie wszystko mi wolno, nie jestem panem tego świata, ani panem własnego życia. Ono należy do Boga, bo od Boga je dostałem i On mnie o to zapyta. Mam tylko jedno życie i albo będzie ono z Bogiem na wieki, albo bez Boga i też na wieki. Straszna jest taka możliwość. Szkoda, że tak mało o tym myślimy.

I jeszcze jedno. Uczta czyli Królestwo Boże jest dla wszystkich dostępne, dla złych i dobrych w naszym rozumieniu tego słowa. Ale ani dobry ani zły nie prześlizgnie się tam bez osobistego nawrócenia, bez łaski Bożej, przyjętej w wolności dziecka Bożego. Nie łudźmy się.

Panie daj mi łaskę, bym nie przegapił najważniejszej okazji w moim życiu, czyli na Twoje zaproszenie do nieba odpowiedział natychmiast „tak”, zostawiając wszystko na tym świecie. Amen.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

06
LIS
Pojednanie z własnym lękiem

Sesja "Pojednanie z własnym lękiem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

09
LIS
Rekolekcje kapłańskie IV tura 2020

Zapraszamy na IV turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 09 – 12 ... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Świętość nie jest przywilejem. Jest naszym powołaniem i obowiązkiem. Jesteśmy powołani do świętości z tytułu chrztu i przynależności do Kościoła Chrystusowego.”
(bł. Jerzy Popiełuszko)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >