2020-10-10 Sobota, XXVII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-10-10 Sobota, XXVII Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XXVII Tydzień zwykły, Rok A, II

(Łk 11, 27-28)


foto from https://pixabay.com/photos/

Błogosławieni którzy słuchają słowa Bożego

Kobietę z dzisiejszej Ewangelii cechuje bardzo ludzkie podejście do szczęścia. Dlatego myśli: kobieta, która dotykała Jezusa i pieściła Go, nosiła w ramionach i sadzała na kolanach musi być szczęśliwa. Przecież to, co robi i co mówi świadczy o Jego wielkości. Matka musi być z tego szczęśliwa. Jednym słowem: zachwyt nad Jezusem prowadzi ją do stwierdzenia, że Matka Jezusa to kobieta szczęśliwa, bo urodziła i wykarmiła takiego wielkiego Człowieka, bo łączyła ją z Nim zażyłość rodzinna i więzy uczuciowe. Jezus jednak nie zostawia tego okrzyku kobiety bez mocnego komentarza: „Tak, ale błogosławieni są raczej ci, którzy słuchają słowa Bożego i go przestrzegają”

Uczniowie Jezusa zapisali to wydarzenie głęboko w pamięci, bo podobnie myśleli jak tamta kobieta. Oni również patrzyli na rodzinę i krewnych Jezusa jako uprzywilejowanych, spierali się o to, kto jest pośród nich największy i uprawniony do bycia po prawej i Jego lewej stronie. Sami zaś krewni Jezusa uważali się przez sam ten fakt uprawnieni do upominania Go i kierowania Jego życiem. Kiedyś przyszli do Niego, bo uważali że „odchodzi od zmysłów”. Ci zaś, którzy pochodzili z sąsiedztwa i rodacy z Nazaretu oczekiwali, że skoro robi cuda gdzie indziej, to powinien to samo i jeszcze więcej robić w domu. Tymczasem Jezus nie mógł nawet uzdrawiać ich chorych, bo nie słuchali Go i nie dawali wiary Jego nauczaniu.

Jezus nie zaprzecza więzom, jakie Go łączą z Maryją, Jego Najświętszą Matką. Podkreśla jednak, że jest ona błogosławiona ze względu na słuchanie słowa Bożego i zachowanie go. Dlatego dzisiejsze słowo Boże jest ważne dla nas. Tak jak Matka Jezusa, my również zaproszeni jesteśmy, aby wyjść ponad naszą dumę, która wynika z takiej czy innej przynależności, a raczej przyjmować słowo Boże z wiarą i zachować je. Pokrewieństwa z duchownymi czy przynależność do jakiejś grupy narodowościowej, społecznej lub kościelnej niewiele pomogą, jeśli serca nie będą słuchające i wierzące.

Błogosławmy zatem dzisiaj Maryję tak, jak Elżbieta: „Błogosławiona jesteś, bo uwierzyłaś, że spełnią się słowa wypowiedziane Ci przez Pana”. I przyjmujmy słowo Boże z wiarą i bądźmy posłuszni tak, jak Ona: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”.

——————————-

ks. Andrzej Zagórski MS – przełożony wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium w Twin Lakes (USA)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

06
LIS
Pojednanie z własnym lękiem

Sesja "Pojednanie z własnym lękiem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

09
LIS
Rekolekcje kapłańskie IV tura 2020

Zapraszamy na IV turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 09 – 12 ... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Świętość nie jest przywilejem. Jest naszym powołaniem i obowiązkiem. Jesteśmy powołani do świętości z tytułu chrztu i przynależności do Kościoła Chrystusowego.”
(bł. Jerzy Popiełuszko)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >