2020-10-04 XXVII Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-10-04 XXVII Niedziela zwykła

HOMILIA

XXVII Niedziela zwykła, Rok A, II

(Mt 21, 33-43)


foto from https://pixabay.com/pl/

WINNICA PANA

Winnica: to rzecz bardzo ceniona w Izraelu. Była też przedmiotem pożądania: by ją mieć niektórzy posługiwali się niesprawiedliwością, przewrotnością wykorzystywali przewagę mając władzę, itd. Czy to w pieśni Izajasza czy to w przypowieści Pana Jezusa winnica jest darem, jest czymś co Bóg powierza. U Izajasza winnicą jest dom Izraela, w ustach Pana Jezusa winnica to Królestwo Boże powierzone najpierw Izraelowi a następnie narodom pogańskim wezwanym również do wiary w Boga Jedynego.

Winnica to metafora także naszego życia, to metafora wspólnoty Kościoła do którego należę to może być metafora twojego małżeństwa, twojej rodziny.

Bóg nam powierza w zaufaniu swoje dary, ponieważ nas kocha. Jego dary są skierowane do tego co w nas najlepsze, co dąży do szczęścia, pokoju, piękna, miłości.

Czy to historia Izraela czy nasze historie są świadkiem, że my, ludzie nie dochowujemy wierności, nie umiemy żyć z daru, nie mamy serca wdzięcznego. Powodowani pychą próbujemy sobie za wszelką cenę przywłaszczyć to co Bóg powierza. A skutki tego są opłakane: stajemy się zabójcami w takim sensie, że z chciwości zabijamy w sobie wdzięczność, zależność od Boga, stajemy się nieufni względem Boga, tracimy pokój i radość.

Pan Jezus przyjął na siebie skutki naszej pychy i chciwości, – został odrzucony przez nas budowniczych-zabójców – a Bóg sprawił, że to właśnie On, odrzucony jest kamieniem węgielnym dla budowania na Nim relacji, życia z Bogiem. Jak to jest możliwe? Jak to jest możliwe, bym po tym wszystkim co uczyniłem złego względem Boga i ludzi mógł wydawać dobre owoce, takie na jakie czeka Bóg? Jest to możliwe, bo to dzieło jest dziełem Boga w nas.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

06
LIS
Pojednanie z własnym lękiem

Sesja "Pojednanie z własnym lękiem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

09
LIS
Rekolekcje kapłańskie IV tura 2020

Zapraszamy na IV turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 09 – 12 ... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Świętość nie jest przywilejem. Jest naszym powołaniem i obowiązkiem. Jesteśmy powołani do świętości z tytułu chrztu i przynależności do Kościoła Chrystusowego.”
(bł. Jerzy Popiełuszko)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >