2020-10-03 Sobota, XXVI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-10-03 Sobota, XXVI Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XXVI Tydzień zwykły, Rok A, II

(Łk 10, 17-24)


Władza kontra miłość

Słuchając dzisiejszego fragmentu Ewangelii warto pamiętać, że rozgrywa się on w czasie wędrówki Jezusa do Jerozolimy. W tej podróży rozesłani na misję uczniowie przeżywają uniesienie z powodu władzy, którą otrzymali od Jezusa. Wyrzucają złe duchy i to doświadczenie przyprawia ich o zawrót głowy. Łatwo wpadają w iluzję poczucia kontroli nad światem.

Często nam się wydaje, że właśnie o to chodzi w chrześcijaństwie: żeby lepiej kontrolować rzeczywistość, żeby mieć większą władzę. Jezus upomina ich, by w tej pogoni za kontrolą nad otoczeniem nie stracili z oczu czegoś innego. W Jego misji nie chodzi o to, by człowiek sobie poradził ze wszystkim, ale żeby odkrył odkrył i pogłębił swoją relację z Bogiem. Nie chodzi o to, żeby mieć władzę, ale żeby przekonać się, że Bóg nas kocha.

Radość i szczęście

Radość i szczęście, o których Jezus mówi do swoich uczniów, związane są z prostotą i ubóstwem. Podobnie jak w wielu innych momentach Biblii to właśnie one okazują się kluczem do odkrycia tajemniczej obecności Boga. Tajemnicę tę odkrył wcześniej Abraham, Mojżesz, Jan Chrzciciel, jak również Maryja, która cieszyła się, że Bóg wejrzał na jej uniżenie. Potem przeżywali ją również św. Paweł pisząc o tym, że trzeba zrezygnować z ludzkiej mądrości i wielu świętych ze św. Franciszkiem na czele. Przyjęte z wiarą ubóstwo wydaje się być uprzywilejowaną dyspozycją serca do przyjęcia Ducha Świętego, który otwiera ludzkie oczy na ukrytą obecność Boga. Coś, czego nie może zagwarantować ludzka mądrość, sukces i bogactwo staje się udziałem prostaczków.

Nie przypadkiem tak trudno o wiarę w naszych bogatych społeczeństwach. Zapatrzeni w blask wystaw, zachwyceni światłem wielu gwiazd tracimy z oczu tę jedną, która może nas doprowadzić do pełni radości. Jezusa nie rozpoznają przywódcy religijni i władcy tego świata, a jeśli już to raczej widzieli w nim zagrożenie dla swojej władzy. Wyjątkiem są ci, którzy jak mędrcy ze wschodu, zdecydują się zejść z wyżyn swoich katedr, by spotkać zapowiadanego Mesjasza w stajni. Taka pielgrzymka jest potrzebna również nam.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00

06
LIS
Pojednanie z własnym lękiem

Sesja "Pojednanie z własnym lękiem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

09
LIS
Rekolekcje kapłańskie IV tura 2020

Zapraszamy na IV turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 09 – 12 ... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Świętość nie jest przywilejem. Jest naszym powołaniem i obowiązkiem. Jesteśmy powołani do świętości z tytułu chrztu i przynależności do Kościoła Chrystusowego.”
(bł. Jerzy Popiełuszko)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >