2020-05-20 Środa, VI Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-05-20 Środa, VI Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Środa, VI Tydzień Wielkanocny, Rok A, II

(J 16, 12-15)


foto from https://pixabay.com/photos/

Nieznany Bóg

Ilość ołtarzy i posągów bóstw w starożytnych Atenach można porównać do ilości drapaczy chmur w dzisiejszym Dubaju albo na Manhattanie. Była to liczba imponująca, a św. Paweł zamiast wychwalać Minerwę, Nike lub Parthenon wybrał ołtarz poświęcony Nieznanemu bogu.

Biskup Teodor z Mopsuestii, przyjaciel św. Jana Chryzostoma, tłumaczy obecność tego dodatkowego ołtarza w specyficzny sposób. Otóż zdarzyło się, że Ateny nawiedziły ulewne deszcze i trzęsienia ziemi. Mieszkańcy wznosili bezskuteczne modły do wszystkich znanych im bóstw. W końcu zdecydowali, że wybudują ołtarz Nieznanemu bogu, który zesłał na nich to nieszczęście. Zadziałało.

Może być tak, że do prawdziwego Boga zwracamy się dopiero wtedy, gdy wszystkie inne sposoby okażą się nieskuteczne. Możliwa jest na szczęście inna kolejność. Po co tracić czas?

Nadzwyczajna pobożność

Apostoł określił pobożność Ateńczyków słowem deisidaimonesterous. Nie szukał w ten sposób przysłowiowego guza, ale zauważmy, że w tym stwierdzeniu jest ukryte ziarno religijności negatywnej, podsycanej lękiem. Termin użyty przez św. Pawła pochodzi z połączenia greckich słów: deido i daimon. Pierwsze oznacza uczucie obawy przed czymś nieznanym, co ma nadejść. Drugi termin oznacza bóstwa, demony, duchy. Taka mogła być nadzwyczajna pobożność Ateńczyków: szczera, ale nieco przesądna i podkręcona lękiem w obliczu nieznanego.

Jaka jest Twoja religijność? Taka jak wyobrażenie Boga, które nosisz głęboko w sercu. Czy jest to Bóg Ojciec, których kocha i jest blisko Ciebie? W rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Taki Bóg nie wywołuje psychozy religijnej, nie liczy skrupulatnie grzechów i „zdrowasiek”. Niestety, symptomy neurotycznej religijności można dostrzec dzisiaj z łatwością.

Posłuchamy innym razem

Wolność, którą Bóg dał człowiekowi, jest faktem. Pożytek z niewolnika, co służy panu, a motorem jego działań jest lęk, owszem jakiś jest. Czy taka wiara może jednak zachwycić? Religia jest przestrzenią ludzi wolnych. To prawda, że zdobywanie wolności jest procesem. Dlatego pozwólmy innym decydować o swoim życiu z nadzieją, że ich również Duch doprowadzi do całej prawdy.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
05
CZE
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 5 - 7 czerwca 2020 roku... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
10-cio miesięczną Jowitę prosząc o łaskę zdrowia;
Anetę będącej w błogosławionym stanie;
kapłanów prosząc o wierność powołaniu;
małżeństwo Konrada i Agnieszki

Droga życia

„Aniołowie w niebie mają Królową, ale my mamy Matkę i tą Matką jest Maryja.”
(św. Bernard)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >