2020-05-19 Wtorek VI Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-05-19 Wtorek VI Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Wtorek, VI Tydzień Wielkanocny, Rok A, II

(J 16, 5-11)


Ostatnie wskazówki

W ostatnich dniach codzienne fragmenty ewangeliczne są zaczerpnięte z Janowej Ewangelii, z rozdziałów 13 – 17. Odnoszą się nie tylko do tego, co było przed męką i śmiercią Jezusa, ale również, a może przede wszystkim, do przeżywania wiary we wspólnotach po zmartwychwstaniu Chrystusa, do wiary paschalnej, która ożywiała pierwsze wspólnoty Kościoła.

Smutek i pożytek

Jezus zestawia ze sobą dwie rzeczy: klimat pożegnania, rozstania, który towarzyszy Ostatniej Wieczerzy i Jego zatroskanie, jako starszego brata o swoich, którzy niedługo pozostaną bez Niego. Czasu pozostało niewiele. Jezus, wkrótce zostanie zabrany. Rozpoczęte dzieło nie zostało jeszcze dokończone. Uczniowie zaledwie zaczęli praktykować Jego wskazania. Trzy lata to za mało, aby zmienić życie, mentalność, rozpocząć myślenie i działanie według zamysłu Bożego. Formacja nie została jeszcze zakończona. Brakowało dużo, a Jezus miał jeszcze wiele rzeczy do nauczenia i przekazania. Znał swoich uczniów, wiedział, że niewielu z nich jest geniuszami intelektu. Nie unieśliby wszystkich konsekwencji i wskazań wynikających z faktu bycia uczniem. Stąd nadzieja płynąca z pomocy Ducha Świętego. Słowa Jezusa są Dobrą Nowiną dla formujących innych: rodziców, wychowawców, pasterzy, którym towarzyszy lęk o przyszłość formowanych. Trzema mieć ufność, że Duch Święty doprowadzi ich do całej prawdy.

Paraklet przekona świat

Obserwując swoje życie, a także życie wielu ludzi musimy przyznać rację Jezusowi, że potrzebujemy takiego „przekonywacza” o grzechu, sprawiedliwości i sądzie. Jak rzadko te rzeczywistości stanowią punkt odniesienia w naszych rozważaniach i codziennych wyborach dotyczących pracy, odpoczynku, relacji osobowych, pieniędzy, wyborów politycznych (ilu chrześcijańskich wyborców uwzględni kryteria grzechu, sprawiedliwości i sądu w swoich decyzjach?).

Czy istnienie grzechu wymaga przekonywania? Istnienie nie, ale świadomość tak. W świecie, w którym „największym grzechem jest zanik poczucia grzechu”, Paraklet ma ogromne pole działania. Jak przekonać świat, że „mijanie się z prawdą” jest grzechem kłamstwa, „wykorzystywanie luk prawnych”, grzechem niesprawiedliwości, „nadmierny stres” grzechem pychy, „hejt” grzechem języka, itp.? Paraklet nie wmawia ludziom grzechów, ale budzi wiarę, w świetle której widać grzechy jak na tacy, nie dają się schować za parawan nowomowy. Paraklet wzywa także do odpowiedzialności za życie i dary Boże, a zwłaszcza za dar zmartwychwstania.

——————————-

ks. Zbigniew Pałys MS – przełożony wspólnoty zakonnej i proboszcz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Krakowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
05
CZE
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 5 - 7 czerwca 2020 roku... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
10-cio miesięczną Jowitę prosząc o łaskę zdrowia;
Anetę będącej w błogosławionym stanie;
kapłanów prosząc o wierność powołaniu;
małżeństwo Konrada i Agnieszki

Droga życia

„Aniołowie w niebie mają Królową, ale my mamy Matkę i tą Matką jest Maryja.”
(św. Bernard)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >