2020-05-07 Czwartek IV Tydzień Wielkanocny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-05-07 Czwartek IV Tydzień Wielkanocny

HOMILIA

Czwartek, IV Tydzień Wielkanocny, Rok A, II

(J 13, 16-20)


foto from https://pixabay.com/photos/

Pokora narodzin

Ewangelia dnia dzisiejszego jest w kontekście Ostatniej Wieczerzy, obmyte nogi uczniów stawiają ich przed wyzwaniem, którym jest objawienie Boga pokornego. Wypełnia się w ten sposób miłosne pragnienie Ojca, by zbawić każdego człowieka. Boskie pochylenie przed każdym moim zranieniem i cierpieniem, zawstydza do głębi serca. Najbardziej mnie rani grzech ciężki, dlatego Bóg obdarza pocałunkiem miłości, każdą moją nieprawość, bo ona może być zwyciężona przez Jego miłość. Po doświadczeniu tak szalonej miłości, jestem zdolny, by pracować nad sobą. Dopuszczenie tej intymnej duchowej relacji sprawia, że rodzę się na nowo w Duchu. Nikodem, tego nie rozumiał (J 3,1-21), a te narodziny są naturalnym procesem życia duchowego.

Stawiam sobie pytanie, kiedy ja się narodziłem z Ducha na nowo? Czy dostrzegam, że jestem do tego zaproszony? Każdy kryzys życia z Bogiem jest bardzo dobrą przestrzenią do ponownych narodzin. Często dokonuje się to bardzo boleśnie, tak jak z narodzinami dziecka, kobieta musi dużo wycierpieć, by wydać na świat nowe życie.

Życie zakonne, kapłańskie w sposób naturalny jest wyposażone w ten proces narodzin. Gdy rezygnuję z tego wzrostu duchowego, staję się jak kobieta gotowa do porodu, ale ze względu na lenistwo, czy lęk mówi, nie będę rodziła, nie wydam mego dziecka na świat, niech pozostanie we mnie. Śmierć duchowa ogarnia każdego, kto nie ma odwagi, rodzić się na nowo w Duchu Świętym. Ten Duch rodzi moją codzienność, decyzje, wiarę. Świętość życia zakonnego jest ukryta w tych narodzinach. Potrzebna jest wielka pokora, by ten proces się dokonał. Jeżeli jej nie mam, Bóg wprowadza mnie w ucisk, jak Izraelitów na pustyni. Dopuszcza na mnie cierpienie, bym wreszcie zaczął rodzić się do nowego życia. Łonem tych narodzin jest Kościół, sakramenty, Słowo i życie duchowe. Każda spowiedź, przyjęta Komunia św., uważne czytanie Biblii rodzi mnie na nowo.

Nie jesteśmy więksi od Boga, mając to w sercu doświadczymy szczęścia tak jak powiedział Jezus; ,,Wiedząc to, będziecie szczęśliwi, gdy według tego czynić będziecie”. Dlaczego dzisiaj tak dużo osób nosi w swoim wnętrzu smutek? Bo nie są wypełnieni wielkością Boga. W ich życiu sługa staję się większy od pana, to zaburza naturalny rytm życia.

Staramy się dobrze odżywiać, wybieramy najzdrowsze produkty i to jest dobre dla naszego organizmu, a czy potrafię równie dobrze wybierać dla mojego życia wewnętrznego? Pokora narodzin to żyć Słowem Jezusa; JA JESTEM.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
05
CZE
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 5 - 7 czerwca 2020 roku... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
10-cio miesięczną Jowitę prosząc o łaskę zdrowia;
Anetę będącej w błogosławionym stanie;
kapłanów prosząc o wierność powołaniu;
małżeństwo Konrada i Agnieszki

Droga życia

„Aniołowie w niebie mają Królową, ale my mamy Matkę i tą Matką jest Maryja.”
(św. Bernard)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >