2020-05-03 IV Niedziela Wielkanocna Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-05-03 IV Niedziela Wielkanocna

HOMILIA

IV Niedziela Wielkanocna, Rok A, II

(J 10, 1-10)


foto from https://pixabay.com/

SKĄD ZNAM JEZUSA?

Chociaż obraz pasterza i owiec jest dzisiaj i również w czasach Jezusa był dobrze znany Jego słuchaczom, budzi on niesłabnące emocje. Jezus nie traktuje tych, do których przyszedł jak bezrozumnego stada. Nie patrzy na nas jak na kopalnię wełny i źródło baraniny. Zna swoje owce po imieniu. Ze zdziwieniem odkrył to Natanael, który usłyszał od Jezusa, o tym, że Ten widział go wcześniej pod drzewem figowym. Również pozostali Apostołowie mieli podobne doświadczenia. Porzucali swoje zajęcia bez namysłu, gdyż coś podpowiadało im, że temu człowiekowi można zaufać. Mimo, iż mamy wrażenie spędzania swojego życia w samotności i anonimowości spotkanie z Jezusem przekonuje nas, że Bóg zna topografię naszego świata wewnętrznego. Bóg nas po imieniu. Wie co czynimy i rozumie dlaczego. Nie przyszedł potępiać ale ratować. Nie szuka własnej korzyści ale naszej.

O ile taki obraz dobrego pasterza jest dla nas zrozumiały to zawiera on jeszcze jeden szczegół, który zazwyczaj jest pomijany. Otóż również owce znają swojego pasterza i rozpoznają jego głos. Również owce mają jakieś wcześniejsze doświadczenie bycia z pasterzem, które pozwala im później go rozpoznać. Przekładając to na płaszczyznę naszej relacji do Jezusa oznacza to, że zanim podążymy Jego śladami potrzebujemy Go rozpoznać. Możemy to lepiej zrozumieć sięgając do opisanej rozdział wcześniej historii uzdrowionego przez Jezusa ślepca. Śledząc rozmowy uzdrowionego z przesłuchującymi go przywódcami ludu widać jak stopniowo rozpoznaje on coraz głębiej swojego Wybawcę. Najpierw jest On dla niego Człowiekiem, zwanym Jezusem… (J 9, 11), potem prorokiem (9, 17), a jeszcze później człowiekiem od Boga (9, 33). W końcu kiedy zwyzywany i wyrzucony przez przywódców spotyka ponownie swojego Uzdrowiciela przez chwilę nie wie z kim rozmawia. Ostatecznie jednak przekonuje się, że słyszał już wcześniej Jego głos, a teraz może Go zobaczyć.

Nasze spotkanie z Jezusem ma zawsze swoją wcześniejszą historię. Najczęściej nie dostrzegamy jej sensu zanim On nie zainterweniuje w naszym życiu, ale właśnie ten moment oświecenia uświadamia nam mocno, że Bóg już wcześniej był obecny w naszym życiu. Wcześniej działał i cierpliwie je przemieniał. Był z nami w naszych cierpieniach i wątpliwościach. Słyszał wykrzykiwane do niego oskarżenia i pytania. Uzdrawiał. Dlatego, kiedy w końcu Go dostrzegamy mamy wrażenie, że jest jak dobry przyjaciel, którego znamy od lat. Wie i rozumie wszystko. Jest na każdym zdjęciu. Tyle tylko, że to my zazwyczaj byliśmy tak zajęci sobą, że nie dostrzegaliśmy Jego dyskretnej obecności.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
05
CZE
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 5 - 7 czerwca 2020 roku... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
10-cio miesięczną Jowitę prosząc o łaskę zdrowia;
Anetę będącej w błogosławionym stanie;
kapłanów prosząc o wierność powołaniu;
małżeństwo Konrada i Agnieszki

Droga życia

„Aniołowie w niebie mają Królową, ale my mamy Matkę i tą Matką jest Maryja.”
(św. Bernard)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >