2020-03-23 Poniedziałek IV Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-03-23 Poniedziałek IV Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Poniedziałek, IV Tydzień Wielkiego Postu, Rok A, II

(J 4, 43-54)


foto from https://pixabay.com/photos/

Strumień życia

Charakterystycznym dla Ewangelii wg św. Jana jest odkrywanie głębszego sensu wydarzeń. Spotykając codzienne życiowe sytuacje Jezus przechodzi od tego, co widoczne, do poziomu niedostępnego dla innych uczestników wydarzeń. Podobnie jest z opisanym w dzisiejszym fragmencie Ewangelii spotkaniu z urzędnikiem królewskim.

Na początku swojej rozmowy Jezus niejako pomija wątek choroby zajmując się wiarą swojego rozmówcy, jego relacją do Boga. Choroba dziecka jest jedynie objawem dużo poważniejszego schorzenia, które niszczyło serca jego ojca. Rzadko zapewne z takiej perspektywy patrzymy na życie. Jesteśmy raczej przekonani, że nasza wiara jest nasza i nikomu nic do tego. Jezus uświadamia swoim uczniom, że tak nie jest. Żeby uzdrowić swojego syna urzędnik królewski musi uwierzyć.

Dalsze słowa opisują dojrzewanie w wierze. Na początku jest wezwanie do wiary. Następnie pierwszy moment zawierzenia – gdy urzędnik „uwierzył słowu Jezusa” i wyruszył w drogę do domu. Z kolei spotkanie ze sługami, którzy donieśli swojemu panu o ozdrowieniu jego syna jest okazją, która ponownie owocuje wiarą rozmówcy Jezusa. Dopiero na tym ostatnim etapie staje się ona życiodajna, dotykając również jego bliskich.

Uzdrowienie syna urzędnika jest niejako tłem tej opowieści. Tak naprawdę wyzdrowiał człowiek, który odkrył Boga i to pozwala mu stawać się ojcem – przekazywać dalej otrzymane od Niego życie.

W kontekście Wielkiego Postu i drogi Jezusa do Jerozolimy dzisiejsza ewangelia wprowadza nas w tajemnicę życia, rodzącego się z relacji do Boga, z posłuszeństwa Jego woli. Jezus może dawać nam życie, dlatego, że jest posłuszny – ufa Temu, który jest źródłem. Oczywiście strumień życia nie ma zakończyć się na Nim. Również każdy z nas jest zaproszony do przyjęcia z wiarą obietnic, do wyruszenia w drogę i do doświadczenia prawdziwości słów Boga. Taka wiara będzie życiodajna nie tylko dla nas, ale również dla wszystkich, których spotkamy.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Och! jakże słodko myśleć, że płyniemy ku wiecznej przystani! (…) Myśl o krótkości życia dodaje mi odwagi, wspiera mnie w znoszeniu trudów drogi.”
(św. Teresa z Lisieux)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >