2020-03-21 Sobota III Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-03-21 Sobota III Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Sobota, III Tydzień Wielkiego Postu, Rok A, II

(Łk 18, 9-14)


Tak sobie myślę …

Jezus mówił do tych, co siebie uważali za sprawiedliwych a innymi gardzili. Od tego czasu minęło ponad dwa tysiące lat. A Jezus, nieustannie, przez wieki, aż do naszych czasów zwraca się z tym samym przesłaniem. I oto mamy nową, niespotykaną dotychczas sytuację, której nikt się nie spodziewał, nie przewidywał, nie zakładał. Tak nową, że burzy wszystko, co dotychczas wydawało się niezmienne, stałe, sprawdzone. Pandemia koronawirusa.

I przychodzi Słowo o świątyni, faryzeuszu i celniku, o modlitwie, która może być dobra lub zła. Wysłuchana i niewysłuchana. Chwaląca Boga i Jemu przyznająca pierwszeństwo, ale także dyktująca warunki.
Co by powiedział dzisiaj Jezus? Co to znaczy konkretnie w tej naszej sytuacji gardzić innymi a siebie uważać za sprawiedliwych? Bo gardzić innymi, znaczy też narażać ich na zakażenie przez swoją bezmyślność, głupotę, arogancję, pychę. „Ja wiem lepiej niż inni, niż lekarze, specjaliści, ratownicy. I tak musi być, jak ja myślę, bo tylko ja mam rację”.

Jaką modlitwę w tych dniach wybieram? „Dziękuję Ci Boże, że nie jestem jak inni (czyli ci źli, według mojego mniemania)”. Czy może tę: „Boże bądź miłościw mnie (!!!) grzesznemu”.

Ja nie mam nawet takiej wiary, jak ziarnko gorczycy, choć jestem kapłanem już 36 lat, by powiedzieć morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!”. (Koronawirusie: ustąp, przepadnij, zniknij, nie zabijaj!) A co dopiero: „chodźcie do kościoła, lekceważcie sobie przepisy sanitarne, wirus wam nic nie zrobi, Pan Jezus was uratuje”. Wybaczcie mi to proszę. A jeśli ktoś ma taką wiarę, niech to powie, niech udowodni, niech da znak. Wtedy chętnie pójdę i ja. Powołania jednak nie zdradzę. Pójdę za powierzonymi mi ludźmi tam, gdzie będzie potrzeba. Idą lekarze, pielęgniarki. Wierzę, że pójdą kapłani, zakonnicy i zakonnice. Amen.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Och! jakże słodko myśleć, że płyniemy ku wiecznej przystani! (…) Myśl o krótkości życia dodaje mi odwagi, wspiera mnie w znoszeniu trudów drogi.”
(św. Teresa z Lisieux)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >