2020-03-17 Wtorek III Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-03-17 Wtorek III Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Wtorek, III Tydzień Wielkiego Postu, Rok A, II

(Mt 18, 21-35)


foto from https://pixabay.com/photos/

Tajemnica przebaczeni

Kiedyś na jednym z dni skupienia dla naszej wspólnoty zakonnej prowadzący mówił o rachunku sumienia i zachęcał, aby zawsze wieczorem zapytać siebie samego, komu powinienem dzisiaj przebaczyć?
Są rzeczy małe, błahe i poważne, które bolą całe życie. Ważne jest uświadomił je sobie i nie ukrywać przed sobą. To jest po to, abym zobaczył, komu powinienem przebaczyć.

Jeśli nie wejdę w tajemnicę przebaczenia to moje serce bardziej czy mniej będzie szukać odwetu – zemsty. Nieraz od razu, czasem po czasie, bo tych sytuacji nie zapomnimy, a zły duch przypomni je nam w najmniej dla nas odpowiednim momencie.

Dlaczego piszę o tajemnicy przebaczenia? Ponieważ człowiek sam o własnych siłach nie może przebaczyć. Nam łatwiej jest szukać sprawiedliwości i zemsty niż przebaczyć. Dlaczego tak się dzieje? Bo przebaczyć oznacza wyprowadzić życie ze śmierci a to może uczynić tylko Bóg!

Dlatego wejść w tajemnicę przebaczenia to uwierzyć w Dobrą Nowinę, że Bóg kocha mnie jako grzesznika i przebacza mi moje grzechy i daje mi moc Ducha Świętego, abym i ja mógł przebaczyć tym, którzy skrzywdzili mnie! To jednak nie oznacza, że wszystko jest w porządku, że nie trzeba piętnować zła, że mamy się zgadzać na grzech, że to nie będzie nas bolało… Nie! Chodzi o to, by mocą Boga podjąć decyzję o przebaczeniu.

——————————-

ks. Paweł Raczyński MS – przełożony wspólnoty i kustosz sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-

 

Drodzy Przyjaciele

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego odwołujemy wszystkie inicjatywy w Centrum Pojednania do 14 kwietnia 2020 roku.

Zapewniamy o naszej bliskości z Wami i modlitwie o zatrzymanie wirusa.

ks. Bohdan Dutko MS
dyrektor Centrum Pojednania


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Bóg nie może dawać niczego innego, jak tylko swoją miłość.”
(Izaak z Niniwy)