2020-03-13 Piątek II Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-03-13 Piątek II Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu, Rok A, II

(Mt 21, 33-43. 45-46)


foto from https://pixabay.com/pl/

Dlaczego człowiek się nie nawraca?

Dzisiejsza Ewangelia jest jedną z opowieści z cyklu: „Dlaczego człowiek się nie nawraca?”. Rolnicy otrzymują nową winnicę, która zaczyna przynosić plony. Jednak tak bardzo przywiązują się do owocu, że zapominają o właścicielu winnicy. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, gdy pałając żądzą wzięcia winnicy w posiadanie postanawiają zabić jej prawowitego dziedzica. Perwersyjna logika podpowiada im, że zabijając spadkobiercę sami mogą posiąść jego spadek. Rolnicy tak bardzo związali się z myślą o korzyściach, które mogą osiągać posiadając winnicę, że to budzi ich nienawiść do innych. Koncentrując się na swoich własnych potrzebach zaczynają postrzegać świat jako arenę walki o przetrwanie. Nie widzą już dobra, a jedynie zło. Nie rozumieją jednak, że zło zakorzeniło się w ich sercu i nie zagraża im z zewnątrz.

W pewien sposób przypowieść ta przypomina opowiadanie o grzechu z początku Księgi Rodzaju. Zauroczona rozkosznym widokiem owocu Ewa daje sobie łatwo wmówić, że broniący jej dostępu do tego owocu zakaz Boga jest owocem Jego zazdrości. Wracając do postawionego na początku pytanie: „Dlaczego człowiek się nie nawraca?”, trzeba byłoby odpowiedzieć, że grzech sprawia, że człowiek nie potrafi wyjść poza pewien schemat oglądania świata. Jeśli fundamentem mojego życia jest żądza posiadania, to w taki sposób postrzegam też innych. Jeśli sam walczę o byt, to wszystkich, których spotykam, łącznie z Bogiem, będę widział jako przeciwników w tej walce. Jak wybrnąć z tych kolein?

W Liście do Efezjan św. Paweł pisze: Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich (6, 12). Pierwszym krokiem ku nawróceniu jest zdać sobie sprawę, że problem nie leży w drugim człowieku – w „ciele i krwi” jak mówi św. Paweł. To nie z ludźmi mamy toczyć walkę, ale z nienawiścią, gniewem i grzechem, które mieszkają w nas. To, co odbiera nam życie to nie brak środków do życia, które odebrali nam inni ludzie. Życie odbiera nam nasza zachłanność, która sprawia, że po wielu bitwach stoczonych o różnego rodzaju życiowe „winnice” na końcu odkrywamy, że nie wiemy po, co żyjemy.

W dzisiejszej Ewangelii poruszająca jest również tajemnica naszego zbawienia, którą Jezus zawarł w stwierdzeniu: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach”. Ratując nasze życie Jezus, na którego spadła nasza złość nie zachował się tak, jak my. Nie walczył, ale przyjął naszą chciwość, gniew i grzech, i pozwolił, by one odebrały Mu życie. My natomiast patrząc na tę miłość możemy sobie zdać sprawę, że jesteśmy ślepcami, którzy nie rozumieją sensu życia. Patrząc na to, do czego prowadzi nasza zachłanność, która wydaje się tak racjonalna możemy odkryć, że się mylimy.

Mylimy się myśląc, że nasze grzechy są takie niewinne, że inni mają poważniejsze. Rację ma Jezus, który oddaje swoje życie z miłości kładąc w ten sposób podwaliny nowej budowli. Jej częścią stają się jedynie ci, którzy przekonali się o własnym grzechu, dostrzegli jego śmiercionośną siłę, a potem dali się odkupić przez bezwarunkową miłość naszego Zbawiciela.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Och! jakże słodko myśleć, że płyniemy ku wiecznej przystani! (…) Myśl o krótkości życia dodaje mi odwagi, wspiera mnie w znoszeniu trudów drogi.”
(św. Teresa z Lisieux)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >