2020-03-11 Środa II Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-03-11 Środa II Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu, Rok A, II

(Mt 20, 17-28)


Duchowa protekcja

Protekcja zwykle źle się kojarzy. Być protegowanym, znaczy móc objąć stanowisko, dostać się na uczelnię, zdać egzamin, wygrać konkurs na dyrektora, itp., nie na podstawie uczciwych kwalifikacji, zdolności czy umiejętności, ale dlatego, że stoi za mną wpływowa osoba, zdolna przekupić, zastraszyć lub w inny sposób wpłynąć na ostateczną decyzję czy wynik.

Czy dotyczy to tylko spraw tego świata? Dzisiejsza Ewangelia dobitnie przekonuje, iż może to dotyczyć także spraw duchowych, tych nawet ostatecznych. Matka dwóch synów, Jakuba i Jana, odsłania nam mechanizm tego działania. Przenosimy sytuację z tego świata, na sprawy przyszłego. Trochę z humorem, możemy powiedzieć, iż słuchała ona dobrze przypowieści Pana Jezusa i jako kobieta, intuicyjnie wyciągnęła z tego wnioski, pozornie prawdziwie. Jezus mówił przecież: „z Królestwem Niebieskim jest podobnie jak z … ziarnem, zaczynem, siecią, itp.”.

A więc, rozumowała ona tak: Z Królestwem Niebieskim jest podobnie jak z królem, który ma obok siebie dwóch najbliższych doradców. Są oni po królu najważniejszymi osobami w państwie. Kto pierwszy dostanie to stanowisko, ten wygrał. Trzeba się spieszyć, bo kandydatów jest wielu, a miejsca są tylko dwa. Kto pierwszy ten lepszy. Duża konkurencja. Łap okazję, bo może się nie powtórzyć. Zaradna matka, zatroskana o los swoich synów, znająca z jednej strony ich zalety i zdolności, z drugiej wyczuwająca instynktownie zagrożenie ze strony innych, w tej kwestii. Wie, jak przebiegły jest Judasz, zna jego krętactwa. Widzi jak Jezus faworyzuje Piotra, obawia się wpływów Mateusza, celnika i inteligencji Filipa. Nie traci więc czasu.

Czy protekcja jest w Kościele dopuszczalna? Tak, ale na innych zasadach. Protegującym jest Syn Boży u swego Ojca. Protegowanymi Apostołowie i każdy, kto wierzy w Jezusa jako jedynego Zbawiciela świata. Celem protekcji jest wieczność w Królestwie Bożym. Ceną jest krew Jezusa przelana na Krzyżu, ale także moja, własna, przelana fizycznie lub duchowo. Wszyscy świadczą, że warto z takiej protekcji skorzystać. Czasu na decyzję już coraz mniej, z każdym dniem bliżej bowiem do śmierci. Ja mówię świadomie – tak. A Ty?

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Drodzy Przyjaciele

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego odwołujemy wszystkie inicjatywy w Centrum Pojednania do 14 kwietnia 2020 roku.

Zapewniamy o naszej bliskości z Wami i modlitwie o zatrzymanie wirusa.

ks. Bohdan Dutko MS
dyrektor Centrum Pojednania


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Bóg nie może dawać niczego innego, jak tylko swoją miłość.”
(Izaak z Niniwy)