2020-03-04 Środa I Tydzień Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-03-04 Środa I Tydzień Wielkiego Postu

HOMILIA

Środa, I Tydzień Wielkiego Postu, Rok A, II

Święto św. Kazimierza, królewicza

(J 15, 9-17)


Podobieństwo do naszego Zbawiciela

Patron dnia dzisiejszego, św. Kazimierz, przypomina nam prawdę, że nie jesteśmy samotną wyspą. Pan Bóg kształtował jego osobowość przez różne czynniki. Znawcy tematu podkreślają znaczenie głębokiej pobożności matki, rozum polityczny i prawość charakteru ojca, mądrość, pobożność i nieskazitelną moralność wychowawcy, Jana Długosza, a także przykład życia ówczesnych świętych polskich, takich jak św. Jan Kanty.
W sylwetce św. Kazimierza odczytujemy cechy bardzo aktualne na nasze czasy. Jest to święty, który łączy narody, jest przykładem zdrowej religijności, która w jego postawie jest szczególnie widoczna: umiłowanie Eucharystii i kult Matki Bożej.

Znany z dobroczynności, surowego trybu życia oraz głębokiej pobożności jest orędownikiem i patronem tych, którzy podejmują służbę publiczną w państwie. Łączył bowiem życie religijne, wręcz kontemplacyjne, z działalnością polityczną. Stawiany jest za wzór konsekwencji w realizowaniu postanowień oraz miłosierdzia wobec potrzebujących i cierpiących”.

Św. Kazimierz uczy nas, tak bardzo zapatrzonych w dobra doczesne, że tylko Bóg jest prawdziwym Dobrem, bo wszystko inne przemija i prawdziwego szczęścia nie można znaleźć poza Bogiem. Ci, którzy sprawują władzę mogę od niego uczyć się o sprawiedliwości i umiłowaniu prawdy, o odpowiedzialności i poszanowaniu praw drugiego człowieka oraz praw narodu. I tego jak on służyć Bogu i drugiemu człowiekowi.

Liturgia Słowa na dzisiejsze święto przypomina nam o byciu wybranymi przez Chrystusa na Jego uczniów. Podobieństwo do naszego Zbawiciela – Przyjaciela możemy osiągnąć i otrzymać tylko przez życie według przykazania miłości.
A św. Paweł zachęca nas i podpowiada konieczność dokonania zasadniczego wyboru w naszym życiu: wybrać Chrystusa Jezusa, Pana, za najwyższą wartość i z życia uczynić wędrówkę, nieustanną, gorliwą do życia wiecznego w pełni.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Och! jakże słodko myśleć, że płyniemy ku wiecznej przystani! (…) Myśl o krótkości życia dodaje mi odwagi, wspiera mnie w znoszeniu trudów drogi.”
(św. Teresa z Lisieux)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >