2020-03-01 I Niedziela Wielkiego Postu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-03-01 I Niedziela Wielkiego Postu

HOMILIA

I Niedziela Wielkiego Postu, Rok A, II

(Mt 4, 1-11)


foto from https://pixabay.com/photos/

ODPOWIEDZ NA PYTANIE

Jeśli zastanowimy się nad swoim życiem i nad kondycją świata to widzimy, że przeczytana Ewangelia jest bardzo aktualna. Pokusy o których słyszymy, którymi szatan kusił Jezusa są symbolami decyzji, przed którą staje każdy z nas.

Konsumpcjonizm
Pierwsza pokusa dotyczy cielesności. Można ją nazwać pokusą konsumpcjonizmu. Wydaje nam się, że konsumpcja może nas uszczęśliwić. Konsumpcjonizm obiecuje nam, że im więcej rzeczy będziemy mieć, tym szczęśliwsi będziemy. I tak maszyna się napędza. Potrzebujemy więcej i więcej… Chcemy nie tylko więcej jeść, pić ale i posiadać. W ostatecznym rozrachunku odczuwamy pustkę. Konsumpcja nigdy nas nie zaspokoi, nigdy nas nie uszczęśliwi. Jezus ukazuje nam inną drogę. Słuchaj tego, co Bóg mówi do Ciebie! Słowo Boże daje nam życie, prawdziwe życie!

Show
Druga pokusa zaprasza nas do tego, by z naszego życia uczynić show. Nie liczą się wewnętrzne wartości, lecz to co na zewnątrz, czyli zaszczyty, sława, uznanie, wyróżnienia, tytułu, stanowiska. W pewnym momencie możemy się tak tym nasycić, że poczujemy się jakbyśmy byli w niebie. To tylko złudzenie. Upadek człowieka pysznego może być bardzo bolesny. Dlatego Jezus mówi: „Nie będziesz wystawiał Pana Boga swego na próbę”. Nie czyń siebie bożkiem. Szukaj wartości, szukaj uznania w oczach Bożych.

Władza
Ostatnia pokusa to pokusa władzy. Pokusa panowania nad innymi. Wiemy ile to już zła wyrządziło. Może ona doprowadzić do prześladowań, upokorzenia a nawet wojny. Ta pogoń za władzą może odbywać się na różnych szczeblach. To może być w pracy, w szkole a nawet w rodzinie.
Jezus mówi ,,Panu Bogu swemu będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”. Jeżeli oddajemy część Bogu uświadamiamy sobie, że my sami jesteśmy tylko ludźmi równymi sobie, braćmi, rodziną.

Jaką drogą pójdę? Czy skupię się na sobie, na tym co posiadam, na sławie, zaszczytach, sukcesach czy też pragnę, by moje życie koncentrowało się na Bogu? Co wybieram? Decyzje podejmujemy każdego dnia, w każdej godzinie, w każdej minucie. Decyzja należy do nas.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00

02
LIS
Rekolekcje kapłańskie III tura 2020

Zapraszamy na III turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 02 – 05... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
szczęśliwą sprzedaż domu i rozwiązanie umowy z agencją nieruchomości oraz o pozytywne zakończenie sprawy w sądzie.
Prosimy o modlitwę – Bóg zapłać!
Agata i Jarek

Droga życia

„Och! jakże słodko myśleć, że płyniemy ku wiecznej przystani! (…) Myśl o krótkości życia dodaje mi odwagi, wspiera mnie w znoszeniu trudów drogi.”
(św. Teresa z Lisieux)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >