2020-02-13 Czwartek V Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-02-13 Czwartek V Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, V Tydzień zwykły, Rok A, II

(Mk 7, 24-30)


foto from https://pixabay.com/photos/

Dar czystego serca

Wszystko zaczęło się od tego, że uczniowie jedli nieumytymi rękami, a faryzeusze się zgorszyli. Jezus skomentował to wydarzenie mówiąc o prawdziwej czystości/nieczystości, która nie jest sprawą zewnętrzną lecz dotyczy serca. Można by w tym miejscu przytoczyć fragment z błogosławieństw rozpoczynających w Ewangelii wg św. Mateusza tzw. „Kazanie na górze”: Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą (Mt 5, 8). W przeciwieństwie do faryzeuszy, którzy widzieli w Jezusie działanie Belzebuba (Mk 3, 22-30) i rodziny Jezusa, która uważała Go za szaleńca (Mk 3,20-21) poganka z Tyru miała dość wiary, żeby dostrzec w Nim Pana i błagać Go o ratunek dla swojej córki.

Opis całego wydarzenia ukazuje Syrofenicjankę jako kobietę o prawdziwie czystym sercu. Nie dość, że dostrzegła w Jezusie coś, czego nie mogli dojrzeć Jego krewni i przywódcy duchowi Izraela, to na dodatek nie dała się zniechęcić Jego surowymi słowami. Przyjęła za dobrą monetę przyrównanie do psów, co większość ludzi uznałaby za obraźliwą obelgę. Czystość jej serca powodowała, że wszystko dla niej było czyste. Słowa Jezusa jej nie zraniły, ale wskazały drogę. Kobieta nie broniła lękliwie swojej godności, ale spokojnie podążała za słowami Jezusa i na koniec zgodnie z błogosławieństwem zobaczyła Boga, który uczynił dla niej cud. Prośmy dzisiaj o dar czystego serca, który pozwoli nam z pokorą i ufnością przyjmować każde słowo naszego Pana.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
06
MAR
Rekolekcje – Szczęśliwe Małżeństwo

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Szkoła Biblijna – spotkanie 3

Prowadzący ks. prof. Janusz Kręcidło MS Profesor nauk... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Tylko ci, którzy posiadają w sobie nowe życie, mogą być narzędziem jego przekazywania innym.”
(ks. Franciszek Blachnicki)