2020-02-11 Wtorek V Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-02-11 Wtorek V Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, V Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

(Mk 7, 1-13)


foto from https://pixabay.com/photos/

Niepokalaność

O tym, że przestrzeganie zasad higieny i czystości w życiu codziennym jest ważne wiemy od wczesnego dzieciństwa. Dlatego może się ktoś zdziwić, gdy w dzisiejszej Ewangelii usłyszy o „niektórych” uczniach Jezusa, którzy brali posiłek nieobmytymi rękami.

Wiedząc o istnieniu bakterii i zarazków można by przyznać rację faryzeuszom i uczonym w Piśmie, którzy w obmywaniu rąk i naczyń byli bardzo rygorystyczni. Z jakich powodów to robili? Ich wiedza na temat drobnoustrojów była żadna a pojawienie się chorób u człowieka wiązano z jego grzesznością a nie jako skutek nieprzestrzeganiem zasad higieny. Nakaz obmywania miał dla nich charakter czysto rytualny. Chodziło o zapewnienie sobie wewnętrznej czystości. I to sprawia, że Jezus w miażdżący sposób krytykuje ich zachowania. Największą ich winą jest to, że uchylają przykazania Boże a trzymają się ludzkiej tradycji.

Pracując od lat w krajach niemieckojęzycznych wiele razy byłem świadkiem sytuacji, gdzie w różnych gremiach i organizacjach oburzano się na innych z powodu nieprzestrzegania wewnętrznych zasad i reguł. Bywało, że ci sami rygoryści (uważający się często za dobrych katolików) nic nie robili sobie z przykazań zawartych w Ewangelii. One były dla nich często nieżyciowe i nieprzystające do istniejących realiów, jak choćby nakaz Jezusa, by nie „oddalać” swojej żony i nie wchodzić w związek z „oddaloną”.

Jezus mówi dziś w Ewangelii bardzo wyraźnie, że nie można rozmywać Przykazań Bożych zaprowadzaniem ludzkiej tradycji. Przytacza czwarte przykazanie: „Czcij ojca swego i matkę swoją” i wzmacnia jego ważność i radykalność cytując prawo Mojżesza: „Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie”. Nie można Bożych przykazań relatywizować.

Dziś wspominamy doskonale Czystą, Niepokalanie Poczętą Maryję z Lourdes. Pierwszy raz objawiła się Najświętsza Panna Bernadecie Soubirous 11 lutego 1958 roku w niecałe 12 lat po objawieniu na La Salette. W tym czasie we Francji trwała walka z Kościołem. Nie była już tak brutalna i okrutna, jak podczas rewolucji (1789 1799), ani tak bezwzględna w prawnym niszczeniu Kościoła, jak za rządów Napoleona Bonaparte, ale Kościół Katolicki był wyśmiewany i kompromitowany przez intelektualistów szczególnie w gazetach, które docierały do coraz większej rzeszy ludzi.

Maryja wyjawia w Lourdes swoje imię: „Jam jest Niepokalane Poczęcie” i wzywa do nawrócenia i pokuty zachęcając, by codziennie odmawiać różaniec. Niech Maryja – Najczystsza ze wszystkich ludzi – prowadzi nas w trudnych czasach i pomaga nam w osiąganiu czystego serca.

Obyśmy zawsze umieli tak odpoczywać, byśmy potem z takim oddaniem jak Jezus mogli ewangelizować świat.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
06
MAR
Rekolekcje – Szczęśliwe Małżeństwo

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Szkoła Biblijna – spotkanie 3

Prowadzący ks. prof. Janusz Kręcidło MS Profesor nauk... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Tylko ci, którzy posiadają w sobie nowe życie, mogą być narzędziem jego przekazywania innym.”
(ks. Franciszek Blachnicki)