2020-02-07 Piątek IV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-02-07 Piątek IV Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, IV Tydzień zwykły, Rok A, II

(Mk 6, 14-29)


Głowa św. Jana Chrzciciela, Caravaggio, ok. 1610 r. /Encyklopedia Internautica – fragment

Rozpoznać Jezusa

Istotnym przesłaniem dzisiejszej Ewangelii jest śmierć z powodu pełnienia tego, co podoba się Bogu. Jan Chrzciciel jest w tak bliskiej relacji z Ojcem, że potrafi jednoznacznie określić Jego wolę i to, co jest jej przeciwne. Boimy się tego bardzo, boimy się nazwać po imieniu nasz sposób postępowania i rozwadniamy Ewangelię… Rezygnujemy z wysiłku intelektualnego i duchowego, by nie spotkać się ze swoim „ja” realnym.

Herod jest nie tyle złym człowiekiem, co słabym duchowo i to wprowadza go w świat grzechu ciężkiego. Ten grzech ciąży nad każdym z nas, dlatego Jan Chrzciciel jest zapowiedzią śmierci Jezusa, ktoś musi nas wyrwać ze świata mroku i nieprawości. Zalękniony Herod nie rozpoznaje Jezusa, potrafi żyć tylko przeszłością, nie stać go na nowość planu Bożego, widzi przeciwnika z przeszłości. Jako uczniowie jesteśmy powołani do odkrywania Boga tu i teraz, do pójścia za Nim nawet na śmierć… śmierć w codzienności.

Herod mówi o powstaniu z martwych Jana…, z martwych powstanie Jezus. Jeżeli codziennie umieramy to musimy codziennie wstawać z naszej śmierci na nowo, jeżeli grzech nas zabija to Jezusowe Ciało nas ożywia. Istotą pierwszego piątku jest przyjęcie ożywiającego Ciała Jezusa. Gdy odchodzi od nas życie, stajemy przed spotkaniem z depresją, załamaniem emocjonalnym…, umocnienie przychodzi z Eucharystii, jej prostych znaków, Słowa i ciszy. Eucharystia jest intymnym spotkaniem z Dawcą Życia. W Ewangelii Jana życie, które daje Ojciec jest określone mianem ,,dzoe’’, czyli życie wieczne, które nigdy się nie kończy. Właśnie takie życie jest rozdawane na Eucharystii.

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
06
MAR
Rekolekcje – Szczęśliwe Małżeństwo

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Szkoła Biblijna – spotkanie 3

Prowadzący ks. prof. Janusz Kręcidło MS Profesor nauk... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Tylko ci, którzy posiadają w sobie nowe życie, mogą być narzędziem jego przekazywania innym.”
(ks. Franciszek Blachnicki)