2020-01-08 Środa II Tydzień po Narodzeniu Pańskim Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-01-08 Środa II Tydzień po Narodzeniu Pańskim

HOMILIA

Środa, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok A, II

(Mk 6, 34-44)


Bóg jest miłością

Św. Jan zaprasza nas do wdzięczności Bogu, za Jego miłość względem nas. Jesteśmy w okresie Bożego Narodzenia i z pewnością wiele razy słyszeliśmy w ust kaznodziejów słowo Miłość. Zapewne i z naszych ust, w życzeniach z racji Bożego Narodzenia i Nowego Roku padało to słowo niejednokrotnie. Miłości życzą sobie ludzie wierzący i ateiści. Każdy jej pragnie, jak powietrza, które wdycha, choć o tym nawet nie myśli. Wszyscy jesteśmy stworzeni przez Boga, który jest miłością.

„Bóg jest miłością”
Papież Benedykt XVI na początku swego pontyfikatu w Encyklice „Deus caritas est”, przypomniał nam tą podstawową prawdę wiary, o której często zapominamy. Wątpimy, niedowierzamy Bogu i Jego miłości do nas, szczególnie, gdy przychodzi cierpienie.
Skarżył się Jezus do s. Faustyny tymi słowy: „Nieufność dusz rozdziera wnętrzności moje. Jeszcze więcej mnie boli nieufność duszy wybranej; pomimo niewyczerpanej miłości mojej — nie dowierzają mi, nawet śmierć moja nie wystarcza im”. A więc nawet śmierć krzyżu, rany zadane Jezusowi przez nasz grzech nie wystarczają, by doświadczyć Bożej miłości.
Słyszymy dziś z listu Św. Jana: „W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego, jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy” (1J 4,10).

Miłość Boga przewyższa nasze pragnienia
Jezus, który zna nasze serca i wie doskonale, że „nie samym chlebem żyje człowiek, ale tym wszystkim, co pochodzi z ust Boga” (Mt 4, 4), dlatego, poruszony do głębi wielkością i zagubieniem szukających Go tłumów, najpierw karmi ich dusze słowem Boga. Oni tak bardzo są spragnieni tego słowa, Dobrej Nowiny, ze zapomnieli o jedzeniu. Jezus jednak i o tym pomyślał, bo miłość jest troską o całego człowieka, zarówno o jego duszę, jak i ciało. Nasz Pan wzmocnił ich ciała chlebem, który cudownie rozmnożył na pustkowiu.
Słowo Boże zasiane z miłością w sercach słuchających Go ludzi jest także cudem rozmnożenia Dobrej Nowiny, cudem rozmnożenia Ewangelii. To Słowo, usłyszane i przyjęte, ludzie zaniosą dalej do rodzin, domów, wiosek czy miasteczek.
Wydarzenie cudownego rozmnożenia chleba jest zapowiedzią Eucharystii, pokarmu dającego życie wieczne. Ten, który rodząc się w Betlejem (Dom Chleba), stał się dla nas Chlebem Życia (por. J 6, 35), abyśmy to Życie mieli w pełni, aż po wieczność.

——————————-

ks. Kazimierz Wolan MS – duszpasterz, rekolekcjonista pracuje w „Centrum Pojednania” w Dębowcu

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
STY
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

24
STY
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Spotkanie trzeźwościowe I

SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Największe cuda powstają w największej ciszy.”
(W. Raabe)