2020-01-05 II Niedziela po Narodzeniu Pańskim Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2020-01-05 II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

HOMILIA

Niedziela, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok A, II

(J 1, 1-18)


DAWCA ŻYCIA

W Okresie Bożego Narodzenie słyszymy w tekstach Pisma Świętego i liturgicznych wiele pięknych i oryginalnych tytułów Jezusa: Książę Pokoju, Emmanuel, Król nieba i ziemi, Przedziwny Doradca. W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki dziękowaliśmy za to, że przez Maryję otrzymaliśmy Dawcę życia wiecznego. Tak nazywa Jezusa też święty Piotr w mowie wzywającej Żydów do nawrócenia: „Zabiliście Dawcę życia”.

To jedne z najbardziej wymownych i szokujących słów w Nowym Testamencie. Zabiliście Dawcę życia. Sami na siebie sprowadziliście śmierć, bo któż wam teraz da życie?

Bóg wskrzesił Chrystusa z martwych, ale wciąż rozgrywa się ten dramat. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy: „Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli”.

Człowiek wszystkich czasów staje przed możliwością przyjęcia bądź odrzucenia Dawcy życia. Co więcej, tak wiele osób błąka się szukając życia, ale go nie znajduje, bo nie idą do Dawcy, tylko do stworzeń. Szukamy życia w relacjach, w pieniądzach, w dobrej pozycji społecznej, życiowych osiągnięciach. Wszystko dobre i potrzebne, ale źródło życia znajduje się, gdzie indziej.

Nie ma większego smutku niż ten, który jest spowodowany – świadomym czy też nie – zabiciem Dawcy. Na szczęście każdego roku przeżywamy w Kościele okres Bożego Narodzenia. Jezus nieustannie, nie zrażając się tymi wszystkimi momentami, kiedy był odrzucony, przychodzi do swojej własności. Kto odkryje w Nim prawdziwą światłość, zyska życie wieczne.

——————————-

ks. Marek Koziełło MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku – Sobieszewie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
STY
Pojednanie z utraconym dzieciństwem

Sesja "Pojednanie z utraconym dzieciństwem" prowadzona jest w ramach... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

24
STY
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

31
STY
Spotkanie trzeźwościowe I

SPOTKANIA TRZEŹWOŚCIOWE Na comiesięczne spotkanie zapraszamy... czytaj więcej

Osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 15:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Największe cuda powstają w największej ciszy.”
(W. Raabe)