2019-12-02 Poniedziałek I Tydzień Adwentu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-12-02 Poniedziałek I Tydzień Adwentu

HOMILIA

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu, Rok A, II

(Mt 8, 5-11)


foto from https://pixabay.com/photos/

Wiara setnika

Setnikami zostawali najlepsi, najbardziej zasłużeni żołnierze rzymscy. Byli wybierani wprost przez wojsko lub nominowani przez wyższych rangą. Starożytny żołnierz wierzył w swoje umiejętności walki, uzbrojenie, taktykę i może w sprawność konia.

W dzisiejszej Ewangelii czytamy o setniku (dowodził centuria – stu żołnierzami), który uwierzył w Jezusa. Jego wiara nie było tylko mocnym przekonaniem graniczącym z pewnością, że Jezus uzdrowi jego sparaliżowanego i cierpiącego sługę. On uwierzył również w świętość Jezusa. Świadczą o tym jego słowa, które do dziś wypowiadamy, w nieco zmienionej formie, przed przyjęciem Komunii Świętej: „Panie nie jestem godzien, abyś przyszedł pod mój dach (przyszedł do mnie)”. Setnik zna stan swojej żołnierskiej duszy i dlatego nie prosi o wizytę Jezusa w swoim domu – o co prosiłby z pewnością zwykłego lekarza. Centurion prosi tylko o słowo: „Powiedz tylko słowo a mój sługa odzyska zdrowie”.

Słowa przywódcy w wojsku, szczególnie gdy są wypowiadane jako polecenia, mają moc sprawczą. Wojsko funkcjonuje tylko wtedy dobrze, gdy dowódca wydaje rozkazy a żołnierze je wypełniają. Setnik jest pewien, że słowo Jezusa ma moc sprawiania rzeczy po ludzku niemożliwych. On przychodzi do Jezusa z wiarą w jego wszechmoc, w jego świętość i w potęgę działania Jego Słowa.

Może po przeczytaniu fragmentu dzisiejszej Ewangelii niejeden i niejedna z nas westchnie w duszy: gdybym ja miał wiarę, jak ziarnko gorczycy, gdybym ja miała wiarę, jak ten setnik?

Z wiarą staramy się adorować Najświętszy Sakrament i gdy przebywamy przed Nim spotykamy Jezusa jak setnik w Kafarnaum.

Scena z dzisiejszej Ewangelii może nam sugerować, że aby wypraszać łaski u Jezusa nie potrzeba koniecznie udawać się w dalekie i kosztowne pielgrzymki do miejsc świętych. Najświętszym miejscem jest zawsze to, w którym jest Jezus pod postacią chleba i wina, o czym w jednej ze swoich wypowiedzi przypomniał kardynał Robert Sarah prefekt kongregacji kultu Bożego.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
13
GRU
Konwiwencja Wspólnot Neokatechumenalnych

Wspólnoty Neokatechumenalne Konwiwencja dla wspólnot z Krakowa i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

14
GRU
Dzień Skupienia

Dzień Skupienia dla Odnowy w Duchu Świętym z Rzeszowa 14... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 06:00

16
GRU
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

... czytaj więcej

nażeczenie

Godzina rozpoczęcia 19:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Kiedy człowiek popadnie w grzech śmiertelny, musi szukać pomocy u lekarza, jakim jest kapłan, i musi zastosować lekarstwo w postaci spowiedzi. (…) Jak to dobrze, że mamy w zasięgu ręki sakrament leczący rany duszy.”
(św. Jan Vianney)