2019-11-02 Dzień Zaduszny Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-11-02 Dzień Zaduszny

HOMILIA

Sobota, XXX Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

(Łk 23, 44-46. 50. 52-53; 24, 1-6a)


Co po śmierci?

Dzisiaj nie tylko wspominamy i modlimy się za zmarłych, ale także pytamy: co z nimi? Gdzie znajdują się ich dusze? Dziś jest również dobry czas, by się zastanowić, co z nami będzie, gdy my umrzemy.

Św. Paweł Apostoł pisze o Abrahamie, że uwierzył w Boga, który ożywia umarłych (Rz 4,17). W ósmym rozdziale Listu do Rzymian motywuje adresatów do wiary w życie po śmierci tym stwierdzeniem: „cierpień teraźniejszych nie można na równi stawiać z chwałą, jaka ma się w nas objawić” (Rz 8,18). A w pierwszym Liście do Koryntian (2,9) wyjawia, że „Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć jak wielkie rzeczy Bóg przygotował tym, którzy go miłują”.

Wielkie rzeczy” – to nie luksus czy rozkosz, jakie mają nas czekać w niebie. Chodzi tu o dostąpienie zaszczytu, bycia wyróżnionym, wywyższonym za zrozumienie cierpienia i życie według mądrości krzyża Jezusa Chrystusa.

Tylko tych kilka krótkich fragmentów listów św. Pawła podają nam powód, dla którego warto wierzyć w życie po śmierci. Będziemy żyć w chwale. Chwała ziemska jest ulotna, trwa krótko i nie nasyca. Chwała wieczna jest doskonała, bo nigdy nie będzie jej za mało, ani nigdy się nią nie przesycimy. Słowa psalmu 116, które są pieśnią śpiewaną podczas procesji pogrzebowej na cmentarz, zapewniają nas, że „w krainie życia będę widział Boga” i że „będę chodził w obecności Pana w krainie żyjących”.

Dzień Zaduszny, który dziś obchodzimy jest niezwykle optymistyczny, bo jak zapewnia św. Paweł: „Chrystus zmartwychwstał”. „Przez człowieka przyszła śmierć, przez człowieka też dokona się zmartwychwstanie”. „Jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni”. To jest wielka nadzieja, o której dowiadujemy się z drugiego czytania dzisiejszej Liturgii Słowa. A Największą radość sprawia zakończenie Ewangelii: „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma go tu zmartwychwstał”. My również wierzymy, że zmartwychwstaniemy i z Chrystusem żyć będziemy na wieki.

Stojąc nad grobami bliskich i znajomych, warto prosić o wzmocnienie wiary w życie wieczne. Warto również z nadzieją patrzeć na grób, jak na bramę, przez którą musimy przejść, by żyć w niebie z nieskończenie nas miłującym Bogiem ucieleśnionym w Jezusie Chrystusie, z Maryją Najświętszą Dziewicą i z wszystkimi innymi świętymi.

——————————-

ks. Witold Kuman MS – przełożony wspólnoty Saletynów w Balzers (Lichtenstein)

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
05
CZE
Kurs przedmałżeński – Nauki przedślubne

Zapraszamy na Kurs Przedmałżeński 5 - 7 czerwca 2020 roku... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00

02
PAŹ
Różańcowe Dni Skupienia

Różańcowe Dni Skupienia Termin:  2-4 października... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

16
PAŹ
Pojednanie z kryzysem wieku średniego

Sesja "Pojednanie z kryzysem wieku średniego" prowadzona jest w... czytaj więcej

dla osób powyżej 35 roku życia

Godzina rozpoczęcia 18:00


Wstawiennictwu Maryi polecamy:
10-cio miesięczną Jowitę prosząc o łaskę zdrowia;
Anetę będącej w błogosławionym stanie;
kapłanów prosząc o wierność powołaniu;
małżeństwo Konrada i Agnieszki

Droga życia

„Aniołowie w niebie mają Królową, ale my mamy Matkę i tą Matką jest Maryja.”
(św. Bernard)
< POCZTÓWKA Z DĘBOWCA >

Foto z Dębowca

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >