2019-10-09 Środa XXVII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-10-09 Środa XXVII Tydzień zwykły

HOMILIA

Środa, XXVII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie świętych męczenników Dionizego, biskupa, i Towarzyszy

(Łk 11, 1-4)


foto from https://pixabay.com/pl/

Ojcze!

1. Z niewinnej prośby uczniów o modlitwę Pan Jezus wprowadza nas w samo serce Ewangelii. Jezus przyszedł po to, aby objawić nam Ojca. Dlaczego? Ojciec ziemski jest figurą Boga Ojca. Bardzo często, żeby nie powiedzieć w zdecydowanej większości przypadków, doświadczenie ojca ziemskiego posiada skazy, które zniekształcają obraz Ojca Niebieskiego.

2. Ojciec nieobecny, niemający czasu dla dziecka, uzależniony od alkoholu, agresywny, porzucający rodzinę, obojętny, ojciec, dla którego bogiem jest pieniądz, itd., itd. Pan Bóg przewidział, że kryzys ojcostwa nastąpi, dlatego zostawił nam Słowo swoje, Jezusa Chrystusa, który pokazuje prawdziwego Ojca. Cała Ewangelia jest hymnem na cześć Ojca – przypowieści, które ukazują postawy Boga względem człowieka w różnych odcieniach, szeroki wachlarz zachowań ojcowskich, a w końcu Ewangelia wg św. Jana, która ukazuje intymność relacji Ojca z Dzieckiem, Jego bliskość i czułość.

3. Odtąd mogę do Boga mówić Abba, Tatusiu. Bóg sam mnie miłuje (por. J 16, 27). Nie jestem już niewolnikiem, ale synem, dziedzicem z woli Bożej. Jestem tym, który w domu może przebywać na zawsze, który rozumie, że wszystko Ojca jest moje – wszystkie skarby Królestwa.

4. My jednak tego tak nie przeżywamy, bo w to nie wierzymy. Ciągle w nas pokutuje zasługiwanie na akceptację Ojca, Jego miłość. Dlatego potrzebujemy czystej Ewangelii, która jest odtrutką na katechezę świata i Złego, który wciąż mówi, że Bóg cię nie kocha, że jest Ojcem okrutnym.

5. Pan Jezus ukazuje nam prawdziwy obraz Ojca, który do szaleństwa umiłował ten świat, tzn. ciebie i mnie (zob. J 3,16). Dla Niego najważniejszy jesteś właśnie Ty.

——————————-

ks. Jacek Sokołowski MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
06
MAR
Rekolekcje – Szczęśliwe Małżeństwo

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Szkoła Biblijna – spotkanie 3

Prowadzący ks. prof. Janusz Kręcidło MS Profesor nauk... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Radość życia możliwa jest wtedy, gdy człowiek jest na swoim miejscu. Wtedy i bycie i to, co robię, jest moją pasją. Można powiedzieć, że jestem artystą w swojej specjalności.”
(o. Leon Knabit)