2019-10-07 Poniedziałek XXVII Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-10-07 Poniedziałek XXVII Tydzień zwykły

HOMILIA

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

(Łk 10, 25-37)


Bitwa duchowa

Pojawiają się co jakiś czas głosy, że kult Maryjny jest niestosowny, że odciąga od Boga. Dzisiejsze wspomnienie uświadamia nam, że te głosy nie są prawdziwe. Modlitwa różańcowa jest głęboko zakorzeniona w medytacji Ewangelii i wydarzeń z życia Jezusa. W bitwie pod Lepanto przyzywano pomocy Matki Bożej i dzięki Jej wstawiennictwu ta bitwa została wygrana przez chrześcijan, siły osmańskie pokonano. Kto z ufnością przytula się do Miriam ten może liczyć na umocnienie w chwilach trudnych.

Jan Chrzciciel narodził się ze starych rodziców i zostało to odczytane jako cud, Jezus narodził się z Dziewicy i jest jeszcze większym cudem. Ewangelia poucza nas o tym wydarzeniu. Miriam jest wzorem osoby wierzącej, która całe swoje życie ukryła w Bogu. Nazaret był miejscem zapomnianym, żyło tam ok 150 mieszkańców, a jednak Bóg nie ominął tego miejsca, powtórzył akt stwórczy z raju, odświeżając historie zbawienia. Dzisiaj Bóg nie omija twojego domu, nie przechodzi obojętnie, zagląda do codzienności i chce w niej zamieszkać. Dokładnie to wydarzyło się w życiu Miriam. Zgoda by każda sytuacja życiowa kształtowała moje wnętrze. Łatwo jest to napisać, komuś powiedzieć, gdy przychodzi już ta chwila trzeba się zmagać z egoizmem, własnymi planami. Pomocą jest modlitwa zanurzająca w serce Boga, wtedy pęka egoizm i własne upodobania.

Anioł Gabriel otwiera i zamyka dzisiejszą Ewangelię, Jego imię oznacza ,”ukazanie się mocy Boga” warto zapytać o takie chwile w moim życiu, gdy Bóg ujawniał swą moc w konkretnych wydarzeniach. Zostaliśmy zaproszeni do modlitwy uwielbienia Boga za wielkie rzeczy, które nam uczynił. Anioł przychodzi z konkretami, Miriam na nie odpowiada, podobnie jest w naszej codzienności, Bóg daje nam natchnienia, Aniołów i mamy rozeznawać te poruszenia, bo zły ciągle szemrze by nas wytrącić z rytmu życia Słowem. Wcielenie Boga jest najbardziej poruszającą tajemnicą zbawienia, przekracza nasze zdolności poznawcze. Bóg tak bliski nam, tak bardzo ludzki.

Maryjo Matko walczących modlitwą – módl się za nami
Maryjo Matko Słowa Bożego – módl się za nami
Maryjo Mistrzyni życia duchowego – módl się za nami

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
06
MAR
Rekolekcje – Szczęśliwe Małżeństwo

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Szkoła Biblijna – spotkanie 3

Prowadzący ks. prof. Janusz Kręcidło MS Profesor nauk... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Radość życia możliwa jest wtedy, gdy człowiek jest na swoim miejscu. Wtedy i bycie i to, co robię, jest moją pasją. Można powiedzieć, że jestem artystą w swojej specjalności.”
(o. Leon Knabit)