2019-10-04 Piątek XXVI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-10-04 Piątek XXVI Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XXVI Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu

(Łk 10, 13-16)


Aby wyzwolił nas Pan

Która niewola jest gorsza, bardziej niebezpieczna? Istnieje niewola fizyczna, ale istnieje niewola duchowa. Autor natchniony podaje nam pomoc, byśmy mieli rozeznania i dostrzegali prawdziwe zagrożenia, których źródłem jest serce pyszne i zatwardziałe.

Pozbierajmy z tekstu stwierdzenia dotyczące popadnięcia w niewolę duchową : “zgrzeszyliśmy przed Panem, nie wierzyliśmy Jemu, nie byliśmy posłuszni głosowi Pana; byliśmy niewierni wobec Pana; byliśmy niedbali w posłuszeństwie na głos Jego; Nie byliśmy posłuszni głosowi Pana, Boga naszego”. Taka postawa arogancji wobec Boga i samowystarczalności przynosi swoje owoce, które sprawiają cierpienie grzesznikowi, które sam sobie zafundował : “Każdy chodził według zamysłów swego złego serca, służyliśmy bowiem obcym bogom i czyniliśmy zło przed oczami Pana, Boga naszego„. Dlatego słusznie należy się “nam … zawstydzenie oblicza, jak to jest obecnie, oraz każdemu człowiekowi ziemi judzkiej: mieszkającym w Jerozolimie, królom, zwierzchnikom, kapłanom, prorokom i przodkom naszym”.

Można przytoczyć powiedzenie: Pycha kroczy przed klęską! Ratunek dla grzeszników przygotował sam Bóg w swoim Synu. Miasta, nad którymi Pan Jezus wypowiada pełne bólu “biada” nie chciały ruszyć w drogę poznania Boga. Powtarzają one grzech pychy, samowystarczalności. Wydaje się, że są zadufane we własną wielkość, wyjątkowość i sprawiedliwość. Częstą obecność Jezusa, nauczyciela traktują jako własne dowartościowanie, a nie jako przejaw Bożego miłosierdzia, który wzywa ich do nawrócenia, do drogi wary za nauczycielem z Nazaretu – Mesjaszem. Św. Franciszek z Asyżu jest wzorem, ale i wsparciem, by nam wypraszać serce pokorne, otwarte na przyjmowanie przychodzącego Boga.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
17
PAŹ
Msza św. katecheza i modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie

Zapraszamy na cykl Msza św. katecheza i modlitwa o uzdrowienie i... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

18
PAŹ
Kurs Filipa 2019

Saletyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na Kurs Filipa do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00

04
LIS
Rekolekcje kapłańskie II tura 2019

Zapraszamy na II turę Rekolekcji Kapłańskich w dniach 4-7... czytaj więcej

kapłani

Godzina rozpoczęcia 18:00


Proszę o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o pomoc i dobre zakończenie sprawy Bogu wiadomej.

Adam


Droga życia

„Sukces czeka na tego, kto jest gotów się uniżyć”
(Midrasz)