2019-10-04 Piątek XXVI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-10-04 Piątek XXVI Tydzień zwykły

HOMILIA

Piątek, XXVI Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu

(Łk 10, 13-16)


Aby wyzwolił nas Pan

Która niewola jest gorsza, bardziej niebezpieczna? Istnieje niewola fizyczna, ale istnieje niewola duchowa. Autor natchniony podaje nam pomoc, byśmy mieli rozeznania i dostrzegali prawdziwe zagrożenia, których źródłem jest serce pyszne i zatwardziałe.

Pozbierajmy z tekstu stwierdzenia dotyczące popadnięcia w niewolę duchową : “zgrzeszyliśmy przed Panem, nie wierzyliśmy Jemu, nie byliśmy posłuszni głosowi Pana; byliśmy niewierni wobec Pana; byliśmy niedbali w posłuszeństwie na głos Jego; Nie byliśmy posłuszni głosowi Pana, Boga naszego”. Taka postawa arogancji wobec Boga i samowystarczalności przynosi swoje owoce, które sprawiają cierpienie grzesznikowi, które sam sobie zafundował : “Każdy chodził według zamysłów swego złego serca, służyliśmy bowiem obcym bogom i czyniliśmy zło przed oczami Pana, Boga naszego„. Dlatego słusznie należy się “nam … zawstydzenie oblicza, jak to jest obecnie, oraz każdemu człowiekowi ziemi judzkiej: mieszkającym w Jerozolimie, królom, zwierzchnikom, kapłanom, prorokom i przodkom naszym”.

Można przytoczyć powiedzenie: Pycha kroczy przed klęską! Ratunek dla grzeszników przygotował sam Bóg w swoim Synu. Miasta, nad którymi Pan Jezus wypowiada pełne bólu “biada” nie chciały ruszyć w drogę poznania Boga. Powtarzają one grzech pychy, samowystarczalności. Wydaje się, że są zadufane we własną wielkość, wyjątkowość i sprawiedliwość. Częstą obecność Jezusa, nauczyciela traktują jako własne dowartościowanie, a nie jako przejaw Bożego miłosierdzia, który wzywa ich do nawrócenia, do drogi wary za nauczycielem z Nazaretu – Mesjaszem. Św. Franciszek z Asyżu jest wzorem, ale i wsparciem, by nam wypraszać serce pokorne, otwarte na przyjmowanie przychodzącego Boga.

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
06
MAR
Rekolekcje – Szczęśliwe Małżeństwo

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Szkoła Biblijna – spotkanie 3

Prowadzący ks. prof. Janusz Kręcidło MS Profesor nauk... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Radość życia możliwa jest wtedy, gdy człowiek jest na swoim miejscu. Wtedy i bycie i to, co robię, jest moją pasją. Można powiedzieć, że jestem artystą w swojej specjalności.”
(o. Leon Knabit)