2019-10-03 Czwartek XXVI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-10-03 Czwartek XXVI Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, XXVI Tydzień zwykły, Rok C, I

(Łk 10, 1-12)


foto from https://pixabay.com/photos/

Źródło pokoju

Kolejna misja
To już trzecie posłanie w Ewangelii wg św. Łukasza. Na początku Jezus wybrał sobie Dwunastu Apostołów i wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych (por. Łk 9,1-2). Potem wysłał przed sobą posłańców do wsi i miast, do których zamierzał przyjść w swojej drodze do Jerozolimy (Łk 9, 52). Teraz Jezus rozszerza misję na siedemdziesięciu dwóch uczniów i ponownie wysyła ich przed sobą do miast i wsi, do których sam zamierza przyjść. Niesamowite, że aż tylu ludzi trzeba było, aby zapowiedzieć przyjście Jezusa. A wysyłając ich Jezus mówi, że to i tak za mało. Jezus chce przychodzić do tak wielu miejsc. To Jego misja. Uczniowie mają ją zapowiedzieć.

Skąd brać siłę
Ani uzdrawianie, ani przygotowywanie drogi Jezusowi nie szło uczniom najlepiej. Nie zdołali uzdrowić epileptyka (Łk 9,37-42), a wobec buntowniczych mieszkańców miasteczka samarytańskiego okazali gniew i chcieli zesłać nań ogień z nieba (Łk 9, 52-54). Te wydarzenia pokazują, jak bardzo uczniowie liczyli na siebie w tej misji. Liczyli na sukcesy, a okazało się, że misja była dla nich doświadczeniem własnej słabości. Tym razem Jezus wysyłając ich nakazuje im zostawić wszystko, co byłoby dla nich zabezpieczeniem. Tylko zdając się jedynie na Boga będą mogli spełnić powierzone im zadanie.

Pokój uczniów
Niesamowicie poruszające jest również fragment o pokoju, którym uczniowie mogą obdarowywać tych, do których zostali posłani. Kiedy zdamy sobie sprawę ile mieli powodów do obaw to wydaje się wręcz niemożliwe, by zachowali pokój. Wyobraźmy sobie ludzi, którzy pozbawieni obecności Jezusa, gdyż mieli Go poprzedzać, muszą iść jak owce między wilki. Jak mogli się czuć? Co mieli zrobić wobec polecenia uzdrawiania chorych? Jak się w ogóle do tego zabrać? Co musieli czuć kiedy spotykali się z odrzuceniem?
A jednak Jezus mówi o pokoju. Cała ta misja mogła pozbawić ich złudzeń, że cokolwiek mogą. Mogła im również pokazać, że dopiero kiedy zaakceptują ten fakt, kiedy pogodzą się ze swoją kruchością, kiedy przestaną wierzyć w siebie dopiero wówczas odnajdą w sobie pokój. Wtedy głęboko w sobie odnajdą pulsujące źródło życia i siły: nieustanną obecność Jezusa. Wtedy zrozumieją, że wcale nie chodziło o to, żeby okazali się wystarczająco silni i dobrzy. To doświadczenie będzie się z nich wylewało i każdy, kto ich spotka będzie mógł otrzymać je w darze. Natomiast odrzucani będą doświadczali, że to ich nie zabija, że ten pokój powraca do nich. Ta misja była darem przede wszystkim dla nich.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
06
MAR
Rekolekcje – Szczęśliwe Małżeństwo

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Szkoła Biblijna – spotkanie 3

Prowadzący ks. prof. Janusz Kręcidło MS Profesor nauk... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Radość życia możliwa jest wtedy, gdy człowiek jest na swoim miejscu. Wtedy i bycie i to, co robię, jest moją pasją. Można powiedzieć, że jestem artystą w swojej specjalności.”
(o. Leon Knabit)