2019-10-02 Środa XXVI Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2019-10-02 Środa XXVI Tydzień zwykły

HOMILIA

Środa, XXVI Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie świętych Aniołów Stróżów

(Mt 18, 1-5. 10)


foto from https://pixabay.com/pl/

Anioł Stróż a dzieci

Dziś wspomnienie aniołów stróżów. Dla wielu brzmi to jak wspomnienie z dzieciństwa i obrazek nad łóżkiem z aniołkiem przeprowadzającym dziecko przez mostek. I nic więcej. Czy tak rzeczywiście jest? Czy nie zagubiliśmy czegoś bardzo ważnego, nie pozbawiliśmy się skutecznej pomocy w życiu? A potem się dziwimy, że ciężko, smutno, że czujemy się zagubieni, że nie znamy drogi, że ciemno? Sami sobie jesteśmy winni.

Katechizm Kościoła stwierdza wyraźnie, cytując św. Bazylego Wielkiego: „Nikt nie zaprzecza, że każdy wierny ma anioła jako nauczyciela i pasterza prowadzącego przez całe życie”. (KKK 336) W liturgii dzisiejszej Jezus zaprasza nas do przyjęcia postawy dziecka przez całe życie. Z tej postawy nie powinno się wyrastać, jak z ubranka do I Komunii świętej, „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego”. Chyba bardziej kategorycznie i wyraźnie nie można było powiedzieć.

Tylko co to znaczy „jak dziecko”? Tu leży problem i stąd wypływa nasza postawa dorosłych, pełna rezerwy i nawet sprzeciwu wobec takiego stwierdzenia. Chodzi więc o postawę pokornego zdania się na innych, uznania własnej niewystarczalności, zaakceptowania ograniczeń i gotowości do pełnego zaufania temu, kto nas prowadzi. U dzieci to rodzice, a dla nas wszystkich Bóg i ci, którym On udziela jakby delegacji do tej samej roli. A więc Matce Bożej i aniołom stróżom. Dziś właśnie o rolę tych ostatnich chodzi.

Ile we mnie dziecka Bożego, a ile jeszcze tego krnąbrnego, upartego, tupiącego nogą, wymuszającego przywileje i żądającego własnej drogi?
Aniele Boży, Stróżu mój….. Amen.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
06
MAR
Rekolekcje – Szczęśliwe Małżeństwo

Zapraszamy na rekolekcje małżeńskie do... czytaj więcej

rodziny

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Pojednanie z samym sobą

Sesja "Pojednanie z samym sobą" prowadzona jest w ramach cyklu... czytaj więcej

osoby dorosłe

Godzina rozpoczęcia 18:00

20
MAR
Szkoła Biblijna – spotkanie 3

Prowadzący ks. prof. Janusz Kręcidło MS Profesor nauk... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:00


Prosimy o modlitwę poprzez wstawiennictwo Matki Bożej Saletyńskiej u Miłosiernego Jezusa Chrystusa o szczęśliwe rozwiązanie trudnych spraw małżeńskich i rodzinnych.

Janka i Marian


Droga życia

„Radość życia możliwa jest wtedy, gdy człowiek jest na swoim miejscu. Wtedy i bycie i to, co robię, jest moją pasją. Można powiedzieć, że jestem artystą w swojej specjalności.”
(o. Leon Knabit)